Yangilik 03.07.2025 10
Bugun, 3-iyul kuni Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Innovatsion rivojlanish va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasi bilan hamkorlikda davra suhbati tashkil etildi. Unda GIIda erishilgan natijalar, indikatorlar ma’lumotlarini shakllantirish jarayonida uchrayotgan muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari muhokama etildi.
Davra suhbatida Innovatsion rivojlanish agentligi direktori Sh.Rajabbayev va Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Innovatsion rivojlanish va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasi raisi I.Abdullayev, quyi palata deputatlari, mas’ul tashkilotlar va idoralar vakillari, tadqiqotchilar hamda olimlar qatnashdilar.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi to‘g‘risida” PF-158-son Farmoniga muvofiq O‘zbekiston 2030-yilga  qadar Global innovatsiya indeksi (keyingi o‘rinlarda – GII)da Top-50 talik mamlakatlar ro‘yxatiga kirishi belgilangan.
• GII – global tadqiqot va innovatsion rivojlanish bo‘yicha dunyo mamlakatlari reytingi bo‘lib, Jahon intellektual mulk tashkiloti (WIPO) tomonidan turli korporativ va akademik tarmoq hamkorlari hamda GII maslahat kengashi bilan hamkorlikda nashr etiladi. GII 7 ta yo‘nalish va 78 ta ko‘rsatkichdan iborat va ular iqtisodiy rivojlanishning turli darajalarida bo‘lgan mamlakatlarning innovatsion rivojlanishini tavsiflaydi. Mazkur indeks ikki subindeks - Innovatsiyalarni joriy etish uchun mavjud resurslar va sharoitlar (Innovation Input) va Innovatsiyalarni joriy etishda erishilgan amaliy natijalar (Innovation Output) dan iborat.
So‘zga chiquvchilarning ma’lum qilishlaricha, 2024-yil yakuniga ko‘ra O‘zbekiston Global innovatsiya indeksi  reytingida 133 ta mamlakat orasida 83-oʻrinni egalladi. Oʻzbekiston Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasidagi 10 ta mamlakat ichida 4-oʻrinni egallab, innovatsiyalar sohasida milliy iqtisodiy rivojlanish darajasiga nisbatan yuqori ko‘rsatkichga erishdi.
Ma’lumot o‘rnida, 2024-yilgi reytingda mamlakatlar 78 ta indikator boʻyicha baholangan. Shunga koʻra, Oʻzbekiston uchun 40 ta indikatorda pozitsiya yaxshilandi. Shuningdek, 2024-yil reytingida O‘zbekiston uchun 2023-yilda mavjud boʻlmagan jami 10 ta indikatorlardan 8 tasi ilk bor aks ettirilishiga erishildi. Tarkibiy indikatorlarning qamrov darajasi 97,4 foizga yetkazildi (2015-yil 62,5 foiz, 2022-yil 81,4 foiz va 2023-yil 87,5 foiz).
Tadbir davomida Global innovatsiya indeksi tarkibiy indikatorlariga mas’ul vazirlik va idoralar tomonidan ma’lumotlarni shakllantirish masalasi muhokama qilindi.
Ishtirokchilar mamlakatimizning GIIda erishgan natijalari, indikatorlar ma’lumotlarini shakllantirish jarayonida uchrayotgan muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari, shuningdek, O‘zbekistonning xalqaro reytingdagi o‘rnini yanada yaxshilashda ishtiroki muhim bo‘lgan mas’ul tashkilotlarning mazkur yo‘nalishga oid faoliyatini ko‘rib chiqish, qonunchilik bazasini mustahkamlsh, yangi takliflar ishlab chiqish bo‘yicha kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar yuzasidan fikr almashdilar. Shuningdek, ishtirokchilar mavzu yuzasidan savollariga atroflicha javob oldilar.

Новости 03.07.2025 10
Сегодня, 3 июля, Агентством инновационного развития совместно с Комитетом по вопросам инновационного развития и информационных технологий Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан был организован круглый стол. На нем обсуждались достигнутые результаты ГИИ, проблемы, возникающие в процессе формирования данных индикаторов, и пути их устранения.
В мероприятии приняли участие директор Агентства инновационного развития Ш. Раджаббаев и председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам инновационного развития и информационных технологий И. Абдуллаев, депутаты нижней палаты, представители ответственных организаций и ведомств, исследователи и ученые.
Как известно, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года No УП-158 "О Стратегии "Узбекистан - 2030" определено вхождение Узбекистана в список топ-50 стран в Глобальном инновационном индексе (далее - ГИИ) до 2030 года.
* GII - это рейтинг стран мира по глобальным исследованиям и инновационному развитию, публикуемый Всемирной организацией интеллектуальной собственности (WIPO) в сотрудничестве с различными корпоративными и академическими отраслевыми партнерами и Консультативным советом GII. ГИИ состоит из 7 направлений и 78 показателей, которые характеризуют инновационное развитие стран на разных уровнях экономического развития. Данный индекс состоит из двух субиндексов - доступных ресурсов и условий для внедрения инноваций (Innovation Input) и практических результатов, достигнутых при внедрении инноваций (Innovation Output).
Выступающие сообщили, что по итогам 2024 года Узбекистан занял 83-е место среди 133 стран в рейтинге Глобального инновационного индекса. Узбекистан занял 4-е место среди 10 стран Центральной и Южной Азии, достигнув высокого уровня национального экономического развития в области инноваций.
Для справки, в рейтинге 2024 года страны оценивались по 78 индикаторам. Соответственно, позиции Узбекистана улучшились по 40 индикаторам. Также впервые в рейтинге 2024 года отражены 8 из 10 индикаторов, отсутствовавших для Узбекистана в 2023 году. Уровень охвата структурных индикаторов достиг 97,4 процента (62,5 процента в 2015 году, 81,4 процента в 2022 году и 87,5 процента в 2023 году).
В ходе мероприятия обсуждался вопрос формирования данных министерствами и ведомствами, ответственными за структурные индикаторы Глобального инновационного индекса.
Участники обменялись мнениями о результатах, достигнутых нашей страной в ГИИ, проблемах, возникающих в процессе формирования данных индикаторов, и путях их устранения, а также о задачах, которые необходимо выполнить в будущем по рассмотрению деятельности ответственных организаций, участие которых важно для дальнейшего улучшения позиций Узбекистана в международном рейтинге, укреплению законодательной базы, разработке новых предложений. Участники также получили исчерпывающие ответы на свои вопросы по теме.