Yangilik 03.07.2025 10
Bugun, 3-iyul kuni Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Innovatsion rivojlanish va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasi bilan hamkorlikda davra suhbati tashkil etildi. Unda GIIda erishilgan natijalar, indikatorlar ma’lumotlarini shakllantirish jarayonida uchrayotgan muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari muhokama etildi.
Davra suhbatida Innovatsion rivojlanish agentligi direktori Sh.Rajabbayev va Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Innovatsion rivojlanish va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasi raisi I.Abdullayev, quyi palata deputatlari, mas’ul tashkilotlar va idoralar vakillari, tadqiqotchilar hamda olimlar qatnashdilar.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi to‘g‘risida” PF-158-son Farmoniga muvofiq O‘zbekiston 2030-yilga  qadar Global innovatsiya indeksi (keyingi o‘rinlarda – GII)da Top-50 talik mamlakatlar ro‘yxatiga kirishi belgilangan.
• GII – global tadqiqot va innovatsion rivojlanish bo‘yicha dunyo mamlakatlari reytingi bo‘lib, Jahon intellektual mulk tashkiloti (WIPO) tomonidan turli korporativ va akademik tarmoq hamkorlari hamda GII maslahat kengashi bilan hamkorlikda nashr etiladi. GII 7 ta yo‘nalish va 78 ta ko‘rsatkichdan iborat va ular iqtisodiy rivojlanishning turli darajalarida bo‘lgan mamlakatlarning innovatsion rivojlanishini tavsiflaydi. Mazkur indeks ikki subindeks - Innovatsiyalarni joriy etish uchun mavjud resurslar va sharoitlar (Innovation Input) va Innovatsiyalarni joriy etishda erishilgan amaliy natijalar (Innovation Output) dan iborat.
So‘zga chiquvchilarning ma’lum qilishlaricha, 2024-yil yakuniga ko‘ra O‘zbekiston Global innovatsiya indeksi  reytingida 133 ta mamlakat orasida 83-oʻrinni egalladi. Oʻzbekiston Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasidagi 10 ta mamlakat ichida 4-oʻrinni egallab, innovatsiyalar sohasida milliy iqtisodiy rivojlanish darajasiga nisbatan yuqori ko‘rsatkichga erishdi.
Ma’lumot o‘rnida, 2024-yilgi reytingda mamlakatlar 78 ta indikator boʻyicha baholangan. Shunga koʻra, Oʻzbekiston uchun 40 ta indikatorda pozitsiya yaxshilandi. Shuningdek, 2024-yil reytingida O‘zbekiston uchun 2023-yilda mavjud boʻlmagan jami 10 ta indikatorlardan 8 tasi ilk bor aks ettirilishiga erishildi. Tarkibiy indikatorlarning qamrov darajasi 97,4 foizga yetkazildi (2015-yil 62,5 foiz, 2022-yil 81,4 foiz va 2023-yil 87,5 foiz).
Tadbir davomida Global innovatsiya indeksi tarkibiy indikatorlariga mas’ul vazirlik va idoralar tomonidan ma’lumotlarni shakllantirish masalasi muhokama qilindi.
Ishtirokchilar mamlakatimizning GIIda erishgan natijalari, indikatorlar ma’lumotlarini shakllantirish jarayonida uchrayotgan muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari, shuningdek, O‘zbekistonning xalqaro reytingdagi o‘rnini yanada yaxshilashda ishtiroki muhim bo‘lgan mas’ul tashkilotlarning mazkur yo‘nalishga oid faoliyatini ko‘rib chiqish, qonunchilik bazasini mustahkamlsh, yangi takliflar ishlab chiqish bo‘yicha kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar yuzasidan fikr almashdilar. Shuningdek, ishtirokchilar mavzu yuzasidan savollariga atroflicha javob oldilar.

"Uzbekistan in the Global Innovation Index: Achievements, Challenges and Future Plans"
Today, July 3, the Agency for Innovative Development, together with the Committee on Innovative Development and Information Technologies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, organized a round table. The results achieved in the GII, the problems encountered in the process of forming indicator data, and ways to eliminate them were discussed.
The round table was attended by the Director of the Agency for Innovative Development Sh.Rajabbaev and the Chairman of the Committee on Innovative Development and Information Technologies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis I.Abdullaev, deputies of the lower chamber, representatives of responsible organizations and agencies, researchers and scientists.
As is known, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 11, 2023 No. UP-158 "On the Strategy "Uzbekistan - 2030," Uzbekistan is included in the list of the top 50 countries in the Global Innovation Index (hereinafter - GII) by 2030.
* GII is a ranking of countries in the world in terms of global research and innovative development, published by the World Intellectual Property Organization (WIPO) in cooperation with various corporate and academic industry partners and the GII Advisory Board. The GII consists of 7 areas and 78 indicators, which characterize the innovative development of countries at different levels of economic development. This index consists of two subindices - available resources and conditions for the implementation of innovations (Innovation Input) and practical results achieved in the implementation of innovations (Innovation Output).
According to the speakers, by the end of 2024, Uzbekistan ranked 83rd among 133 countries in the Global Innovation Index. Uzbekistan ranked 4th among 10 countries in the Central and South Asian region, achieving a high level of national economic development in the field of innovation.
For information, in the 2024 ranking, countries were assessed according to 78 indicators. Accordingly, Uzbekistan improved its position in 40 indicators. Also, for the first time, 8 out of 10 indicators that were not available for Uzbekistan in 2023 were reflected in the 2024 ranking. The coverage of structural indicators reached 97.4% (62.5% in 2015, 81.4% in 2022, and 87.5% in 2023).
During the event, the issue of generating data by ministries and agencies responsible for the structural indicators of the Global Innovation Index was discussed.
The participants exchanged views on the results achieved by our country in the GII, the problems encountered in the process of forming indicator data and ways to eliminate them, as well as on the tasks that need to be implemented in the future to review the activities of responsible organizations whose participation is important for further improving Uzbekistan's position in the international rating, strengthening the legislative framework, and developing new proposals. Participants also received comprehensive answers to their questions on the topic.