Yangilik 26.08.2025 10
Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan Koreyaning Fan va texnologiya siyosati instituti (STEPI) bilan hamkorlikda K-Innovatsion hamkorlik dasturi doirasida “Texnoparklar boʻyicha Oʻzbekiston milliy strategiyasi” grant loyihasi amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyiha 2025–2027-yillarga mo‘ljallangan bo‘lib, uning doirasida O‘zbekistondagi texnoparklar faoliyatini rivojlantirish maqsadida Koreya tajribasi asosida milliy strategiya ishlab chiqilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, Koreyaning fan va texnologiya siyosatini rivojlantirish modeli va tajribasini mahalliy texnoparklarga tatbiq etish ham ko'zda tutilgan.
Hozirda loyiha doirasida O'zbekistonlik mutaxassislar malakasini oshirish va texnoparklar bo‘yicha Koreya tajribasini o‘rganish maqsadida Innovatsion rivojlanish agentligi vakillaridan iborat delegatsiya Koreya Respublikasida xizmat safarida bo‘lib turibdi.
Dasturning birinchi kuni O‘zbekiston va Koreya o‘rtasida innovatsion hamkorlikni mustahkamlash hamda O‘zbekistonda texnoparklar va startap ekotizimini rivojlantirishda qimmatli xalqaro tajribalarni o‘rtoqlashishga bag‘ishlandi. Delegatsiya aʼzolari Koreyaning ilg‘or ilm-fan va texnologiya siyosati, texnoparklar tarixi va rivojlanishi, shuningdek, Koreya Texnoparklar Assotsiatsiyasining innovatsion ekotizimdagi o‘rni haqida bir qator mutaxassislik maʼruzalarini tingladilar.
Maʼruzachilar qatorida bu sohada xalqaro eʼtirofga ega bo‘lgan koreyalik ekspertlar — doktor Sung Chul Chung, doktor Deok Soon Yim va doktor Hyun Young Youn ishtirok etdilar.
Ma’ruzalar yakunida Koreya modelini O‘zbekiston iqtisodiyoti va geografik sharoitida qo‘llash imkoniyatlari va qiyinchiliklari, texnoparklarni barpo etish va ularni moliyalashtirishning samarali mexanizmlari, shuningdek, innovatsion infratuzilmani rivojlantirishda davlat-xususiy sheriklikning o‘rni kabi mavzularda savol-javoblar va jonli muhokamalar bo‘lib o‘tdi.

Новости 26.08.2025 10
Агентством инновационного развития совместно с Корейским институтом политики в области науки и технологий (STEPI) реализуется грантовый проект "Национальная стратегия Узбекистана по технопаркам" в рамках программы инновационного сотрудничества K-Innovation.
Данный проект рассчитан на 2025-2027 годы, в рамках которого планируется разработать национальную стратегию на основе опыта Кореи с целью развития деятельности технопарков в Узбекистане. Также планируется внедрить модель и опыт развития корейской политики в области науки и технологий в отечественных технопарках.
В настоящее время в рамках проекта делегация Агентства инновационного развития находится в Республике Корея с целью повышения квалификации узбекских специалистов и изучения опыта Кореи в области технопарков.
Первый день программы был посвящен укреплению инновационного сотрудничества между Узбекистаном и Кореей, а также обмену ценным международным опытом в развитии технопарков и стартап-экосистемы в Узбекистане. Члены делегации заслушали ряд специализированных докладов о передовой научной и технологической политике Кореи, истории и развитии технопарков, а также роли Корейской ассоциации технопарков в инновационной экосистеме.
Среди спикеров были корейские эксперты, получившие международное признание в этой области - доктор Sung Chul Chung, доктор Deok Soon Yim и доктор Hyun Young Youn.
В завершение лекций состоялись сессии вопросов и ответов, а также оживленные дискуссии на такие темы, как возможности и трудности применения корейской модели в экономике и географических условиях Узбекистана, эффективные механизмы создания и финансирования технопарков, а также роль государственно-частного партнерства в развитии инновационной инфраструктуры.
В ближайшие дни делегация планирует посетить ведущие корейские технопарки, инновационные центры и научно-исследовательские учреждения, расположенные в Сеуле, Чонджу, Сечжоне, Кёнсане и Поханге.