Yangilik 14.08.2025 5
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri tomonidan 2025-yil 7-mayda tasdiqlangan “Yoqilg‘i-energiya resurslaridan foydalanish sohasida savodxonlikni oshirish bo‘yicha dastur” ga asosan “Energiya tejamkorligi va energiya samaradorligi yo‘nalishlarida ilmiy tadqiqotlarni tashkil etish” mavzusida onlayn seminar-trening o‘tkazildi.
Unda korxonalarning energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha ehtiyojlari va muammolari yechimiga olimlarni jalb qilish, energiya tejamkorlikka erishishda ilmiy ehtiyojlarni shakllantirish masalalari muhokama qilindi.
30 tadan ziyod vazirlik, idora va iqtisodiyot tarmoq korxonalarining energiya samaradorligini oshirish hamda innovatsiyalar bo‘yicha mas’ullari ishtirok etgan seminar-treningda mavzu doirasidagi turli savollar yuzasidan fikr almashildi.
Iqtisodiyot tarmoq korxonalarining soha yo‘nalishi bo‘yicha  mas’ullari bilan hamkorlikda ehtiyojlari va muammolari asosida loyiha mavzularini shakllantirishga kelishib olindi.

Новости 14.08.2025 5
В Андижане состоялся "Августовский совет" с участием руководителей профессиональных образовательных учреждений
В соответствии с "Программой повышения грамотности в области использования топливно-энергетических ресурсов," утвержденной Премьер-министром Республики Узбекистан 7 мая 2025 года, был проведен онлайн-семинар-тренинг на тему "Организация научных исследований в области энергосбережения и энергоэффективности."
На нем обсуждались вопросы привлечения ученых к решению потребностей и проблем предприятий по повышению энергоэффективности, формирования научных потребностей в достижении энергосбережения.
На семинаре-тренинге, в котором приняли участие ответственные за повышение энергоэффективности и инновации более 30 министерств, ведомств и предприятий отраслей экономики, состоялся обмен мнениями по различным вопросам в рамках темы.
Достигнута договоренность о формировании тем проектов на основе потребностей и проблем отраслевых предприятий экономики в сотрудничестве с ответственными лицами отрасли.