Yangilik 29.08.2025 6
Innovatsion rivojlanish agentligi (Agentlik) O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va Vazirlar Mahkamasining tegishli qonunchilik hujjatlarida belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida yosh olimlarni Turkiyaning “Balikesir” va Vengriyaning “Debrecen” universitetlariga (tibbiyot, veterinariya, texnika, farmatsevtika fanlari bo‘yicha) qisqa muddatli ilmiy stajirovkaga yuborish uchun e’lon qilingan maqsadli tanlovlarning saralash yakuniy natijasini ma’lum qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-apreldagi 222-son qarori bilan tasdiqlangan “Yosh olimlarni yetakchi xorijiy ilmiy tashkilotlarga qisqa muddatli ilmiy stajirovkalarga yuborish tartibi to‘g‘risida” nizom talablariga ko‘ra Agentlik huzuridagi maxsus ekspert guruhining 2025-yil 12-iyundagi 209-son hamda Ilm-fanni moliyalashtirish va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi Kuzatuv kengashining 2025-yil 27-avgustdagi 18-son yig‘ilish bayoni qaroriga muvofiq quyidagi ro‘yxatlar ma’qullandi va tasdiqlandi:
1-ilova.“Turkiyaning “Balikesir” va Vengriyaning “Debrecen” universitetlariga qisqa muddatli ilmiy stajirovkalarga yuborish maqsadida e’lon qilingan maqsadli tanlovlarda g‘olib bo‘lgan yosh olimlar ro‘yxati”.
2-ilova. “Turkiyaning “Balikesir” va Vengriyaning “Debrecen” universitetlariga qisqa muddatli ilmiy stajirovkalarga yuborish rad etilgan yosh olimlar ro‘yxati”.
Shu munosabat bilan, yosh olimlarni qisqa muddatli ilmiy stajirovkalarga yuborish uchun belgilangan tartibda talab etiladigan hujjatlarni kuzatuv (kafolat) xati bilan taqdim etilishini ta’minlashingizni so‘raymiz.
Qo‘shimcha ma’lumotlar va ishchi tartibda ishlash uchun Agentlikning mas’ul mutaxassisi Atayeva Hulkar, ish telefoni: (71) 203 32 23 (541).

Final results of the competitive selection of young scientists for short-term scientific internships
In order to ensure the implementation of the tasks defined by the relevant legislative acts of the President of the Republic of Uzbekistan and the Cabinet of Ministers, the Agency for Innovative Development (Agency) announces the final results of the targeted selection of young scientists for short-term scientific internships at the universities "Balikesir" (Turkey) and "Debrecen" (Hungary) (in medical, veterinary, technical, pharmaceutical sciences).
In accordance with the requirements of the Regulation "On the Procedure for Sending Young Scientists for Short-Term Scientific Internships to Leading Foreign Scientific Organizations," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated April 19, 2021 No. 222, the following lists were approved and approved by the decision of the Special Expert Group under the Agency dated June 12, 2025 No. 209 and the Supervisory Board of the Fund for Financing Science and Supporting Innovations dated August 27, 2025 No. 18:
Appendix 1."List of young scientists who have won targeted competitions for short-term scientific internships at the universities "Balikesir" in Turkey and "Debrecen" in Hungary."
Appendix 2. "List of young scientists who were denied short-term scientific internships at the universities "Balikesir" in Turkey and "Debrecen" in Hungary."
In this regard, we ask you to ensure the submission of documents required in the prescribed manner with a cover letter (guarantee) for sending young scientists for short-term scientific internships.
For additional information and working procedures, the Agency's responsible specialist Atayeva Hulkar, working phone: (71) 203 32 23 (541).