Yangilik 05.09.2025 9
“TIQXMMI” MTU va Beijing texnologiya universiteti hamkorligida “Intellektual elektromobillar qo‘shma laboratoriyasi” tashkil etiladi
O‘zbekiston Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Otabek Mahkamov Xitoyga qilgan xizmat safari davomida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti prorektori Shuhrat Shokirov bilan birga Beijing texnologiya universiteti (BIT) vitse-prezidenti Van Bentsun boshchiligidagi professor-o‘qituvchilar jamoasi ishtirokida uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida tomonlar ta’lim, ilm-fan va innovatsiyalar yo‘nalishidagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan batafsil fikr almashib, qo‘shma ilmiy izlanishlar samaradorligini oshirish, yosh olimlar salohiyatini rivojlantirish hamda universitetning sohadagi ilg‘or tajribasini o‘zlashtirish masalalarini muhokama qildilar.
Muzokaralar yakunida “TIQXMMI” MTU va Beijing texnologiya universiteti o‘rtasida “Xitoy-O‘zbekiston: Aqlli elektromobillar qo‘shma laboratoriyasi”ni tashkil etish bo‘yicha anglashuv memorandumi imzolandi. Ushbu qo‘shma laboratoriya zamonaviy elektromobillar va ularning zaryadlash texnologiyalari yo‘nalishida fundamental va amaliy tadqiqotlarni amalga oshirish, qo‘shma ta’lim dasturlarini joriy etish hamda yosh olimlar va professor-o‘qituvchilar uchun malaka oshirish va stajirovkalarni yo‘lga qo‘yishni nazarda tutadi.
Shuningdek, tomonlar “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, “TIQXMMI” MTU bazasida Beijing texnologiya universiteti filialini ochish imkoniyatlarini o‘rganish hamda hamkorlikni bosqichma-bosqich kengaytirish yuzasidan kelishuvga erishdilar.

Новости 05.09.2025 18
В рамках сотрудничества между НИУ "ТИИИМСХ" и Пекинским технологическим университетом будет создана "Совместная лаборатория интеллектуальных электромобилей"
В ходе рабочей поездки в Китай заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Отабек Махкамов вместе с проректором Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" Шухратом Шокировым провел встречу с профессорско-преподавательским составом под руководством вице-президента Пекинского технологического университета (BIT) Ван Бэнцзуна.
В ходе беседы стороны подробно обменялись мнениями о перспективах сотрудничества в области образования, науки и инноваций, обсудили вопросы повышения эффективности совместных научных исследований, развития потенциала молодых ученых и освоения передового опыта университета в этой области.
По итогам переговоров был подписан меморандум о взаимопонимании между НИУ "ТИИИМСХ" и Пекинским технологическим университетом о создании "Китай-Узбекистан: совместной лаборатории умных электромобилей." Совместная лаборатория предусматривает проведение фундаментальных и прикладных исследований в области современных электромобилей и технологий их зарядки, внедрение совместных образовательных программ, а также повышение квалификации и стажировки молодых ученых и преподавателей.
Стороны также договорились о реализации совместных научных проектов в рамках инициативы "Один пояс, один путь," изучении возможностей открытия филиала Пекинского технологического университета на базе НИУ "ТИИИМСХ" и поэтапном расширении сотрудничества.