Yangilik 11.09.2025 18
Toshkent shahridagi Yoshlar ijod saroyida muhandislik yo‘nalishlari bo‘yicha “Eng yaxshi g‘oya”, “Eng yaxshi loyiha” va “Eng yaxshi ixtiro” respublika ko‘rik-tanlovlari g‘oliblarini tantanali taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tanlov 2025-yilning may–iyul oylarida uch bosqichda tashkil etilib, unda 40 yoshgacha bo‘lgan 1262 nafar iqtidorli yosh muhandis o‘z intellektual salohiyati va yangicha qarashlarini namoyon qildi. Ularning loyihalari innovatsionlik, samaradorlik, amaliy qo‘llash imkoniyati hamda barqaror rivojlanish mezonlari asosida baholandi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra jami 28 nafar g‘olib aniqlandi. Ular quyidagi mukofotlarga sazovor bo‘ldilar:
✔️9 nafar birinchi o‘rin sohibi zamonaviy BYD Chazor elektromobillari bilan taqdirlandi;
✔️ ikkinchi o‘rin egalari va “Barqaror rivojlanish uchun eng yaxshi ixtiro” nominatsiyasi g‘olibi xorijiy davlatlarda barcha xarajatlari qoplanadigan stajirovka yo‘llanmalarini qo‘lga kiritdilar;
✔️ uchinchi o‘rin sohiblari esa 37,5 million so‘mlik pul mukofotlari bilan taqdirlandilar.
G‘oliblarga mukofotlarni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining taʼlimni isloh qilish boʻyicha oʻrinbosari Hilola Umarova hamda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov tantanali ravishda topshirdilar.
Marosimda ta’kidlanganidek, bu tanlov nafaqat yosh muhandislarning innovatsion g‘oya va ishlanmalarini yuzaga chiqarish, balki mamlakatimizda ilm-fan va texnologiyalarga qaratilayotgan yuksak e’tiborning yorqin ifodasi bo‘ldi. G‘oliblarning ishlanmalari tegishli sohalarda amaliyotga joriy etilishi, ularning intellektual salohiyati esa kelgusida mamlakatimizning ilmiy-texnika qudratini yanada oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Tadbir davomida xalqimiz ardoqlagan san’atkorlarimizning kuy-qo‘shiqlari jarang sochib, yig‘ilganlarga bayramona kayfiyat ulashdi.

Winners of engineering competitions were solemnly awarded.
A solemn awarding ceremony for the winners of the republican review-competitions "Best Idea," "Best Project," and "Best Invention" in engineering was held at the Youth Creativity Palace in Tashkent.
The competition was held in three stages from May to July 2025, in which 1,262 talented young engineers under the age of 40 demonstrated their intellectual potential and new perspectives. Their projects were evaluated based on the criteria of innovation, effectiveness, practical applicability, and sustainable development.
According to the final results, a total of 28 winners were determined. They received the following awards:
✔️9 winners were awarded modern BYD Chazor electric vehicles;
✔️ the winners of the second place and the winner of the "Best Invention for Sustainable Development" nomination received internship referrals in foreign countries with reimbursement of all expenses;
✔️ the third-place winners were awarded cash prizes in the amount of 37.5 million soums.
The awards were solemnly presented to the winners by Hilola Umarova, Deputy Head of the Presidential Administration for Education Reform, and Kungratbay Sharipov, Minister of Higher Education, Science and Innovation.
As noted at the ceremony, this competition is a vivid expression not only of the innovative ideas and developments of young engineers, but also of the high attention paid to science and technology in our country. It is expected that the developments of the winners will be implemented in the relevant fields, and their intellectual potential will serve to further enhance the scientific and technical potential of our country.
During the event, songs and melodies performed by our beloved artists filled the audience with a festive mood.