Yangilik 11.09.2025 18
Toshkent shahridagi Yoshlar ijod saroyida muhandislik yo‘nalishlari bo‘yicha “Eng yaxshi g‘oya”, “Eng yaxshi loyiha” va “Eng yaxshi ixtiro” respublika ko‘rik-tanlovlari g‘oliblarini tantanali taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tanlov 2025-yilning may–iyul oylarida uch bosqichda tashkil etilib, unda 40 yoshgacha bo‘lgan 1262 nafar iqtidorli yosh muhandis o‘z intellektual salohiyati va yangicha qarashlarini namoyon qildi. Ularning loyihalari innovatsionlik, samaradorlik, amaliy qo‘llash imkoniyati hamda barqaror rivojlanish mezonlari asosida baholandi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra jami 28 nafar g‘olib aniqlandi. Ular quyidagi mukofotlarga sazovor bo‘ldilar:
✔️9 nafar birinchi o‘rin sohibi zamonaviy BYD Chazor elektromobillari bilan taqdirlandi;
✔️ ikkinchi o‘rin egalari va “Barqaror rivojlanish uchun eng yaxshi ixtiro” nominatsiyasi g‘olibi xorijiy davlatlarda barcha xarajatlari qoplanadigan stajirovka yo‘llanmalarini qo‘lga kiritdilar;
✔️ uchinchi o‘rin sohiblari esa 37,5 million so‘mlik pul mukofotlari bilan taqdirlandilar.
G‘oliblarga mukofotlarni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining taʼlimni isloh qilish boʻyicha oʻrinbosari Hilola Umarova hamda Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov tantanali ravishda topshirdilar.
Marosimda ta’kidlanganidek, bu tanlov nafaqat yosh muhandislarning innovatsion g‘oya va ishlanmalarini yuzaga chiqarish, balki mamlakatimizda ilm-fan va texnologiyalarga qaratilayotgan yuksak e’tiborning yorqin ifodasi bo‘ldi. G‘oliblarning ishlanmalari tegishli sohalarda amaliyotga joriy etilishi, ularning intellektual salohiyati esa kelgusida mamlakatimizning ilmiy-texnika qudratini yanada oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Tadbir davomida xalqimiz ardoqlagan san’atkorlarimizning kuy-qo‘shiqlari jarang sochib, yig‘ilganlarga bayramona kayfiyat ulashdi.

Новости 11.09.2025 18
Во Дворце творчества молодежи в Ташкенте состоялась торжественная церемония награждения победителей республиканских смотров-конкурсов "Лучшая идея," "Лучший проект" и "Лучшее изобретение" по инженерным направлениям.
Этот конкурс был организован в три этапа в мае-июле 2025 года, где 1262 талантливых молодых инженера в возрасте до 40 лет продемонстрировали свой интеллектуальный потенциал и новые взгляды. Их проекты оценивались на основе критериев инновационности, эффективности, возможности практического применения и устойчивого развития.
По итогам конкурса было определено 28 победителей. Они получили следующие награды:
✔️9 обладателей первых мест награждены современными электромобилями BYD Chazor;
✔️ обладатели второго места и победитель в номинации "Лучшее изобретение для устойчивого развития" получили путевки на стажировку в зарубежные страны с возмещением всех расходов;
✔️ обладатели третьего места были награждены денежными призами в размере 37,5 миллионов сумов.
Награды победителям торжественно вручили заместитель руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан по реформированию образования Хилола Умарова и министр высшего образования, науки и инноваций Кунградбай Шарипов.
Как было отмечено на церемонии, этот конкурс стал ярким выражением не только выявления инновационных идей и разработок молодых инженеров, но и высокого внимания, уделяемого в нашей стране науке и технологиям. Ожидается, что разработки победителей будут внедрены в соответствующие отрасли, а их интеллектуальный потенциал будет способствовать дальнейшему повышению научно-технической мощи нашей страны.
В ходе мероприятия прозвучали песни и мелодии наших любимых народом артистов, которые подарили собравшимся праздничное настроение.