Yangilik 13.09.2025 6
2025-yil 12-sentyabr kuni oliy ta’lim muassasalarida bitiruvchilarning bandligini ta’minlash bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy ta’limni rivojlantirish tadqiqotlari markazi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi OTFIV, hududiy boshqarmalar va OTM rahbarlari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda bitiruvchilar bandligini ta’minlash borasidagi mavjud muammolarga to‘xtalinib, ularni bartaraf etishda “Karyera kuni”, mehnat yarmarkalari va “TalabaExpo – 2025” tadbirlarini davom ettirish, shuningdek, “Kelajakka qadam” dasturi doirasida tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash zarurligi belgilandi.
Shu bilan birga, Toshkent Xalqaro Vestminster universiteti tomonidan ishlab chiqilgan careercentre.uz platformasi taqdimot qilindi. Yaqin kunlarda ushbu tizim barcha oliy ta’lim muassasalarida joriy etilib, talabalar va ish beruvchilarni keng qamrab olish rejalashtirilgani bildirildi.

Новости 13.09.2025 14
12 сентября 2025 года состоялось совещание по вопросам обеспечения занятости выпускников высших учебных заведений.
В нем приняли участие руководители Центра исследований развития высшего образования, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Каракалпакстан, региональных управлений и высших учебных заведений.
На совещании были затронуты существующие проблемы в обеспечении занятости выпускников и отмечена необходимость продолжения мероприятий "День карьеры," ярмарок труда и "TalabaExpo - 2025," а также поддержки предпринимательских инициатив в рамках программы "Шаг в будущее."
Также была представлена платформа careercentre.uz, разработанная Ташкентским международным Вестминстерским университетом. Было отмечено, что в ближайшее время эта система будет внедрена во всех высших учебных заведениях, и планируется широко охватить студентов и работодателей.