Yangilik 24.09.2025 3
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligida 1-oktyabr – O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni vazir Qo‘ng‘irotboy Sharipov ochib, ta’lim tizimida fidokorona mehnat qilayotgan barcha ustoz va murabbiylarni samimiy qutladi. O‘z nutqida u pedagoglik kasbi yuksak mas’uliyat, katta sharaf va el-yurt oldidagi muqaddas burch ekanini alohida ta’kidladi. Shuningdek, ta’lim va ilm-fan rivojiga o‘zining bilim va tajribasi, fidoyiligi bilan munosib hissa qo‘shayotgan o‘qituvchi va olimlarga minnatdorlik izhor etdi.
Bayram tadbirida o‘z kasbiga sadoqat bilan xizmat qilayotgan professor-o‘qituvchilar, tajribali pedagoglar, ilm-fan taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shayotgan olimlar hamda tizimda fidokorona faoliyat yuritayotgan bir guruh vazirlik xodimlari taqdirlandi. Ularning samarali mehnati e’tirof etilib, “Oliy ta’lim a’lochisi” va “O‘rta maxsus va professional ta’lim a’lochisi” ko‘krak nishonlari topshirildi.
Ko‘krak nishoni sohiblari o‘z so‘zlarida bugungi kunda pedagoglarga ko‘rsatilayotgan yuksak e’tibor va e’tirofni xalqimizning ustoz va murabbiylarga bo‘lgan cheksiz hurmat-ehtiromining yorqin ifodasi sifatida qayd etib, bu ulug‘ qadriyatni amalda his etayotganlaridan chuqur minnatdorlik bildirdilar.
Tadbirning badiiy qismi ham ko‘tarinki ruhda o‘tdi. Elimiz suygan san’atkor, O‘zbekiston Respublikasi xalq artisti Jenisbek Piyazov mazmunli kuy-qo‘shiqlari bilan ishtirokchilarga bayramona kayfiyat ulashdi.

Министр Кунгратбой Шарипов открыл мероприятие и искренне поздравил всех учителей и наставников, самоотверженно трудящихся в системе образования. В своей речи он особо отметил, что профессия педагога является высокой ответственностью, большой честью и священным долгом перед народом и страной. Кроме того, он выразил благодарность учителям и учёным, которые своим знанием, опытом и преданностью вносят достойный вклад в развитие образования и науки.
На праздничном мероприятии были отмечены профессора-преподаватели, преданные своей профессии, опытные педагоги, учёные, внёсшие достойный вклад в развитие науки, а также группа сотрудников министерства, самоотверженно работающих в системе. Их плодотворный труд был высоко оценён, им были вручены нагрудные знаки «Отличник высшего образования» и «Отличник среднего специального и профессионального образования».
Обладатели нагрудных знаков в своих выступлениях подчеркнули, что оказываемое сегодня педагогам высокое внимание и признание является ярким выражением безграничного уважения и почтения нашего народа к учителям и наставникам, и выразили глубокую благодарность за возможность реально ощущать эту великую ценность.
Художественная часть мероприятия также прошла в приподнятом настроении. Любимый народом артист, Народный артист Республики Узбекистан Женисбек Пиязов подарил участникам праздничное настроение своими содержательными песнями и мелодиями.