Yangilik 26.09.2025 10
2025-yil 26-sentyabr kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘g‘irotboy Sharipov Sirdaryoga xizmat safari davomida Guliston davlat universitetida Xitoyning Shandong Baolai Leelai Bio-Tech Group professori Jinpeng Yuan, Shandong Fanlar akademiyasi Test-analitik markazi professorlari Lihon Wang va Fan Chuanfanglardan iborat delegatsiya bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralarda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi strategik sheriklik siyosiy va iqtisodiy yo‘nalishlar bilan bir qatorda ta’lim, fan va innovatsiyalar sohasida ham izchil rivojlanib borayotgani qayd etildi. Shuningdek, kelgusidagi innovatsion loyihalar istiqbollari muhokama qilindi.
Kun tartibidagi asosiy masalalardan biri – Shandong Baolai Leelai Bio-Tech Group, Shandong Fanlar akademiyasi Test-analitik markazi hamda Guliston davlat universiteti Agrobiotexnologiyalar va biokimyo ilmiy-tadqiqot instituti hamkorligida tashkil etilgan Xitoy–O‘zbekiston xalqaro qo‘shma laboratoriyasining faoliyatini yo‘lga qo‘yish masalasi bo‘ldi.
Mazkur laboratoriya oziq-ovqat xavfsizligi, tuproq unumdorligi, biotexnologiya va o‘simliklar seleksiyasi yo‘nalishlarida ilmiy izlanishlarni amalga oshirish hamda agrar sohadagi dolzarb muammolar yechimiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Shundan so‘ng, ushbu xalqaro qo‘shma laboratoriyaning ramziy ochilish marosimi o‘tkazildi.
Marosim doirasida vazir Qo‘g‘irotboy Sharipov Guliston davlat universiteti huzuridagi Agrobiotexnologiyalar va biokimyo ilmiy-tadqiqot instituti faoliyati bilan tanishdi.
Guliston davlat universitetida xitoy tilini o‘qitishga qiziqish ortib borayotgani inobatga olinib, kelgusi o‘quv yilidan boshlab xitoy tili bo‘yicha bakalavriat yo‘nalishini ochish rejalashtirilgani ma’lum qilindi.
Tashrif yakunida O‘zbekiston–Xitoy hamkorligida barpo etilishi rejalashtirilayotgan “Test-analitik tahlil” xalqaro qo‘shma laboratoriyasi loyihasi taqdimoti o‘tkazildi va qurilish ishlari boshlanishi kutilayotgani haqida ma’lumot berildi.

26 сентября 2025 года министр высшего образования, науки и инноваций Кугиротбой Шарипов в ходе рабочей поездки в Сырдарью провёл встречу в Гулистанском государственном университете с делегацией в составе профессора компании Shandong Baolai Leelai Bio-Tech Group Цзиньпэна Юаня, профессоров Тест-аналитического центра Академии наук Шаньдуна Лихон Вана и Фан Чуаньфана.
В ходе переговоров было отмечено, что стратегическое партнёрство между Узбекистаном и Китаем последовательно развивается не только в политической и экономической сферах, но и в области образования, науки и инноваций. Также были обсуждены перспективы будущих инновационных проектов.
Одним из ключевых вопросов повестки дня стало налаживание деятельности международной совместной лаборатории «Китай–Узбекистан», созданной в сотрудничестве Shandong Baolai Leelai Bio-Tech Group, Тест-аналитического центра Академии наук Шаньдуна и Научно-исследовательского института агробиотехнологий и биохимии при Гулистанском государственном университете.
Отмечалось, что данная лаборатория будет заниматься научными исследованиями в области продовольственной безопасности, плодородия почв, биотехнологии и селекции растений, а также способствовать решению актуальных проблем аграрного сектора.
Затем состоялась символическая церемония открытия этой международной совместной лаборатории.
В рамках мероприятия министр Кугиротбой Шарипов ознакомился с деятельностью Научно-исследовательского института агробиотехнологий и биохимии при Гулистанском государственном университете.
С учётом растущего интереса к изучению китайского языка в Гулистанском государственном университете было объявлено о планах открыть направление бакалавриата по китайскому языку с нового учебного года.
В завершение визита была проведена презентация проекта международной совместной лаборатории «Тест-аналитический анализ», которая планируется к созданию в сотрудничестве Узбекистана и Китая, а также сообщено о предстоящем начале строительных работ.