Yangilik 29.08.2025 16
Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining va Hukumatning tegishli qarorlari va topshiriqlarida belgilangan vazifalarni ijrosini taʼminlash hamda yosh olimlarni ehtiyojiga koʻra yetakchi xorijiy ilmiy tashkilotlarga (markazlar, universitetlar va boshqalar) qisqa muddatli ilmiy stajirovkalarga yuborish maqsadida eʼlon qilingan maqsadli tanlovlarning birinchi bosqich natijalari eʼlon qilinadi.
Maqsadli tanlovlar shartlarida tavsiya etiladigan nomzodlar to‘g‘risidagi ma’lumot (hujjat)lar buyurtmachi tashkilotlar tomonidan belgilangan tartibda rasmiylashtirilgan va umumlashtirilgan holda holda Agentlikka “internship.ilmiy.uz” xorijiy ilmiy stajirovkalarni tashkil etishning yagona elektron tizimi orqali taqdim etilishi belgilangan.
Bunda, Agentlik huzuridagi maxsus ekspert guruhining 29-avgust 213-son bayoni qaroriga asosan nomzodlarning maʼlumot (hujjat)lari koʻrib chiqildi va quyidagilar maʼqullandi, jumladan:
“Yosh olimlarni qisqa muddatli ilmiy stajirovkaga yuborish maqsadida o‘tkazilgan birinchi bosqich tanlovdan o‘tgan, shuningdek, ikkinchi bosqich saralash tanlovida ishtirok etuvchi nomzodlar ro‘yxati” 1-ilovada;
“Yosh olimlarni qisqa muddatli ilmiy stajirovkaga yuborish maqsadida o‘tkazilgan birinchi bosqich saralash tanlovida rad etilgan nomzodlar ro‘yxati” 2-ilovada;
“Saralash tanlovning ikkinchi bosqichida nomzodlarning taqdimot himoyasini o‘tkazish tartibi” 3-ilovada.
Shunga koʻra, 1-ilovadagi nomzodlar bo‘yicha ikkinchi bosqich saralash tanlovini stajirovka dasturi taqdimot himoyasi joriy yilning 5-23-sentabr kunlarida Agentlik binosida (manzil: 100174, Toshkent sh., Olmazor tumani, Universitet ko‘chasi, 7-uy, “Beruniy” metro bekati, 11, 28, 31, 78, 88, 116 yo‘nalishli avtobuslarning “Beruniy” bekati) o‘tkaziladi hamda ro‘yxat bo‘yicha nomzodlar taklif etiladi.
Ma’lumot uchun: nomzodlar ma’lum sabablarga ko‘ra ushbu belgilangan kunlarda taqdimot himoyasini o‘tkazishni imkoni bo‘lmagan taqdirda bu haqida Agentlikni kamida 1 ish kuni oldin (ish joyidan rasmiy xat orqali) xabardor etishlari shart, aks holda taqdimotga kelmadi va ikkinchi bosqichdan o‘tmadi deb hisoblanadi.
Qo‘shimcha ma’lumotlar va ishchi tartibda ishlash uchun Agentlikning mas’ul mutaxassisi Atayeva Hulkar, ish telefoni: (71) 203 32 23 (541).

Новости 29.08.2025 16
Результаты первого этапа конкурсного отбора по направлению молодых ученых на краткосрочные научные стажировки
Агентством инновационного развития в целях обеспечения исполнения задач, определенных в соответствующих постановлениях и поручениях Президента Республики Узбекистан и Правительства, а также направления молодых ученых на краткосрочные научные стажировки в ведущие зарубежные научные организации (центры, университеты и другие) по их потребности объявляются результаты первого этапа целевых конкурсов.
Определено, что информация (документы) о кандидатах, рекомендуемых на условиях целевых конкурсов, оформляется и обобщается организациями-заказчиками в Агентство в установленном порядке через Единую электронную систему организации зарубежных научных стажировок "internship.ilmiy.uz."
При этом, на основании решения протокола Специальной экспертной группы при Агентстве от 29 августа No 213, были рассмотрены данные (документы) кандидатов и одобрены, в том числе:
"Список кандидатов, прошедших отбор первого этапа в целях направления молодых ученых на краткосрочную научную стажировку, а также участвующих в отборочном конкурсе второго этапа" согласно приложению No 1;
"Список кандидатов, отклоненных в первом этапе отборочного конкурса, проведенного с целью направления молодых ученых на краткосрочную научную стажировку" согласно приложению No 2;
"Порядок проведения защиты презентаций кандидатов на втором этапе отборочного конкурса" в приложении No 3.
Соответственно, защита презентации программы стажировки второго этапа отборочного конкурса по кандидатам, указанным в Приложении 1, состоится с 5 по 23 сентября текущего года в здании Агентства (адрес: 100174, г. Ташкент, Алмазарский район, улица Университетская, дом 7, станция метро "Беруни," станция автобусов маршрутов 11, 28, 31, 78, 88, 116 "Беруни") и кандидаты будут приглашены по списку.
Для справки: в случае невозможности проведения защиты презентации в указанные дни по определенным причинам, кандидаты обязаны уведомить об этом Агентство не менее чем за 1 рабочий день (по официальному письму с места работы), в противном случае они считаются не явившимися на презентацию и не прошедшими второй этап.
Для получения дополнительной информации и работы в рабочем режиме ответственный специалист Агентства Атаева Хулкар, рабочий телефон: (71) 203 32 23 (541).