Yangilik 02.09.2025 13
Belarusdagi forum ta’lim, fan va ilmiy-tadqiqot sohalarida hamkorlikni kengaytirish uchun muhim ko‘prik bo‘lmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi boshchiligidagi delegatsiyaning 2025-yil 2–3-sentabr kunlari Belarus Respublikasiga tashrifi doirasida Vitebsk shahrida O‘zbekiston-Belarus tadbirkor ayollarining uchinchi biznes-forumi o‘tkazilmoqda.
Forumning birinchi kuni doirasida “Belarus – O‘zbekiston: ta’lim, fan va sog‘liqni saqlash sohasida ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari” mavzusida 4-seksiya bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev ma’ruza bilan ishtirok etdi. O‘z chiqishida u so‘nggi yillarda O‘zbekistonda oliy ta’lim sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, xotin-qizlarning ta’lim olishi uchun yaratilgan imkoniyat va imtiyozlar natijasida ularning ulushi bugungi kunda 53 foizdan oshganini qayd etdi.
Shuningdek, yoshlarni tadbirkorlikka yo‘naltirish, startap loyihalarini moliyalashtirish hamda “Kelajakka qadam” dasturi loyihasi amalga oshirilayotgani haqida ma’lumot berdi.
Seksiya yakunida O‘zbekiston va Belarus oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha qator hujjatlar imzolandi. Jumladan, O‘zbekiston milliy universiteti, Andijon davlat universiteti, Farg‘ona davlat texnika universiteti, Termiz davlat muhandislik va agrotexnologiyalar universiteti o‘zaro anglashuv memorandumlari va hamkorlik bitimlarini imzoladilar.
Mazkur hujjatlar ta’lim, fan va ilmiy-tadqiqot sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, professor-o‘qituvchilar va talabalarning akademik almashinuvi, qo‘shma tadbirlarni tashkil etish hamda ilmiy natijalarni xalqaro miqyosda targ‘ib qilish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.

Новости 02.09.2025 13
Форум в Беларуси служит важным мостом для расширения сотрудничества в области образования, науки и исследований.
В рамках визита делегации во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан в Республику Беларусь 2-3 сентября 2025 года в городе Витебске проходит третий Узбекско-Белорусский бизнес-форум женщин-предпринимателей.
В рамках первого дня форума состоялась 4-я секция на тему "Беларусь - Узбекистан: перспективы двустороннего сотрудничества в области образования, науки и здравоохранения."
С докладом выступил первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Шохрух Далиев. В своем выступлении она отметила, что в результате реформ, проводимых в сфере высшего образования в Узбекистане в последние годы, возможностей и льгот, созданных для получения образования женщинами, их доля сегодня превысила 53 процента.
Он также предоставил информацию о направлении молодежи к предпринимательству, финансировании стартап-проектов и реализации проекта программы "Шаг в будущее."
По итогам секции был подписан ряд документов о сотрудничестве между высшими учебными заведениями Узбекистана и Беларуси. В частности, Национальный университет Узбекистана, Андижанский государственный университет, Ферганский государственный технический университет, Термезский государственный университет инженерии и агротехнологий подписали меморандумы о взаимопонимании и соглашения о сотрудничестве.
Эти документы будут способствовать реализации совместных проектов в области образования, науки и научных исследований, академическому обмену профессорско-преподавательским составом и студентами, организации совместных мероприятий и расширению возможностей продвижения научных результатов на международном уровне.