Yangilik 02.09.2025 13
Belarusdagi forum ta’lim, fan va ilmiy-tadqiqot sohalarida hamkorlikni kengaytirish uchun muhim ko‘prik bo‘lmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi boshchiligidagi delegatsiyaning 2025-yil 2–3-sentabr kunlari Belarus Respublikasiga tashrifi doirasida Vitebsk shahrida O‘zbekiston-Belarus tadbirkor ayollarining uchinchi biznes-forumi o‘tkazilmoqda.
Forumning birinchi kuni doirasida “Belarus – O‘zbekiston: ta’lim, fan va sog‘liqni saqlash sohasida ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari” mavzusida 4-seksiya bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev ma’ruza bilan ishtirok etdi. O‘z chiqishida u so‘nggi yillarda O‘zbekistonda oliy ta’lim sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, xotin-qizlarning ta’lim olishi uchun yaratilgan imkoniyat va imtiyozlar natijasida ularning ulushi bugungi kunda 53 foizdan oshganini qayd etdi.
Shuningdek, yoshlarni tadbirkorlikka yo‘naltirish, startap loyihalarini moliyalashtirish hamda “Kelajakka qadam” dasturi loyihasi amalga oshirilayotgani haqida ma’lumot berdi.
Seksiya yakunida O‘zbekiston va Belarus oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha qator hujjatlar imzolandi. Jumladan, O‘zbekiston milliy universiteti, Andijon davlat universiteti, Farg‘ona davlat texnika universiteti, Termiz davlat muhandislik va agrotexnologiyalar universiteti o‘zaro anglashuv memorandumlari va hamkorlik bitimlarini imzoladilar.
Mazkur hujjatlar ta’lim, fan va ilmiy-tadqiqot sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, professor-o‘qituvchilar va talabalarning akademik almashinuvi, qo‘shma tadbirlarni tashkil etish hamda ilmiy natijalarni xalqaro miqyosda targ‘ib qilish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.

The forum in Belarus serves as an important bridge for expanding cooperation in the fields of education, science, and research.
Within the framework of the visit of the delegation headed by the Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Belarus on September 2-3, 2025, the third Uzbek-Belarusian Business Forum of Women Entrepreneurs is being held in Vitebsk.
On the first day of the forum, the 4th session "Belarus - Uzbekistan: prospects for bilateral cooperation in the field of education, science, and healthcare" was held.
The First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation, Shokhrukh Daliev, delivered a report. In her speech, she noted that as a result of the reforms carried out in recent years in the field of higher education in Uzbekistan, the opportunities and benefits created for women's education, their share has now exceeded 53 percent.
He also informed about the implementation of projects to direct young people towards entrepreneurship, finance startup projects, and the "Step to the Future" program.
At the end of the session, a number of documents on cooperation between higher educational institutions of Uzbekistan and Belarus were signed. In particular, the National University of Uzbekistan, Andijan State University, Fergana State Technical University, and Termez State University of Engineering and Agrotechnologies signed memorandums of understanding and cooperation agreements.
These documents will serve to expand opportunities for the implementation of joint projects in the fields of education, science, and research, academic exchange of professors, teachers, and students, organization of joint events, and promotion of scientific results at the international level.