Yangilik 05.09.2025 13
Oʻzbekiston-Latviya taʼlim forumi doirasida Latviya universiteti hamda Latviya transport va aloqa universiteti faoliyati
Oʻzbekiston-Latviya taʼlim forumi doirasida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov boshchiligidagi oliy taʼlim muassasalari rahbarlaridan iborat delegatsiya Latviya universiteti hamda Latviya transport va aloqa universiteti faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Tashrif davomida mehmonlarga universitetlarda talabalar va professor-oʻqituvchilar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, zamonaviy imkoniyatlar hamda oʻquv jarayoni tashkil etilishi haqida atroflicha maʼlumot berildi. Shuningdek, oʻquv auditoriyalari, ilmiy laboratoriyalar va amaliyot oʻtadigan maxsus xonalar ham koʻrsatildi.
Latviya universiteti – Riga shahrida joylashgan davlat oliy taʼlim muassasasi boʻlib, 1919-yilda tashkil etilgan. Bugungi kunda u Boltiqboʻyi mintaqasidagi eng yirik va nufuzli universitetlardan biri sifatida eʼtirof etiladi.
Universitetda tabiiy fanlar, gumanitar va ijtimoiy yoʻnalishlar, texnik sohalar hamda tibbiyot boʻyicha zamonaviy taʼlim dasturlari amalga oshiriladi. Xalqaro hamkorlik, ilmiy-tadqiqot ishlari va talabalar uchun yaratilgan keng imkoniyatlari bilan ajralib turadi. 2026-yilgi QS xalqaro reyting natijalariga koʻra, Latviya universiteti 801–850-oʻrinlarni egalladi.
Latviya Transport va aloqa universiteti esa Riga shahrida joylashgan nufuzli texnik oliy taʼlim muassasasi hisoblanadi. U transport, logistika, axborot texnologiyalari va muhandislik sohalarida yuqori malakali mutaxassislar tayyorlashda mintaqada muhim oʻrin egallaydi. Universitet xalqaro taʼlim maydonida oʻz nufuziga ega boʻlib, 2025-yil Times Higher Education (THE) xalqaro reytingida 1001–1500-oʻrinlardan joy olgan.

Новости 05.09.2025 13
Деятельность Латвийского университета и Латвийского университета транспорта и связи в рамках Узбекско-Латвийского образовательного форума
В рамках узбекско-латвийского образовательного форума делегация, состоящая из руководителей высших учебных заведений во главе с министром высшего образования, науки и инноваций Кунгратбоем Шариповым, подробно ознакомилась с деятельностью Латвийского университета и Латвийского университета транспорта и связи.
В ходе визита гостям была предоставлена подробная информация об условиях, созданных в университетах для студентов и преподавателей, современных возможностях и организации учебного процесса. Также были показаны учебные аудитории, научные лаборатории и специальные кабинеты для прохождения практики.
Латвийский университет - государственное высшее учебное заведение, расположенное в Риге, основанное в 1919 году. Сегодня он признан одним из крупнейших и престижных университетов в Прибалтике.
В университете будут реализовываться современные образовательные программы по естественным наукам, гуманитарным и социальным направлениям, техническим областям и медицине. Он отличается международным сотрудничеством, научно-исследовательской работой и широкими возможностями, созданными для студентов. Согласно результатам международного рейтинга QS 2026 года, Латвийский университет занял 801-850-е места.
Латвийский университет транспорта и связи является престижным техническим высшим учебным заведением, расположенным в Риге. Она играет важную роль в подготовке высококвалифицированных специалистов в области транспорта, логистики, информационных технологий и инженерии. Университет имеет свой авторитет на международной образовательной арене и в 2025 году занял 1001-1500-е места в международном рейтинге Times Higher Education (THE).