Bugun, 09-sentabr kuni Innovatsion rivojlanish agentligida Koreyaning zarbxona va qimmatli qog‘ozlar chop etish korporatsiyasi (KOMSCO) vakillari ishtirokida uchrashuv tashkil etildi.
Unda tomonlar o‘zaro hamkorlik istiqbollari, ilm-fan va innovatsiyalar sohasida olib borilayotgan islohotlar, ilmiy faoliyatni rivojlantirish jarayonida raqamlashtirishning ahamiyati hamda ilmiy xodimlarni qo‘llab-quvvatlash masalalarini muhokama qildilar.
Shuningdek, suhbat davomida Koreyaning ilg‘or tajribalarini O‘zbekistonda joriy etish, davlat xizmatlarida raqamlashtirishni kengaytirish, sun’iy intellekt texnologiyalarini tatbiq etish va bu borada qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash, raqamlashtirish yo‘nalishida olimlar faoliyati uchun qulay sharoitlar yaratishga xizmat qiluvchi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish yuzasidan dastlabki kelishuvga erishdilar.

Сегодня, 9 сентября, в Агентстве инновационного развития состоялась встреча с представителями Корейской корпорации по чеканке и печатанию ценных бумаг (КОМСКО).
Стороны обсудили перспективы взаимного сотрудничества, проводимые реформы в области науки и инноваций, значение цифровизации в процессе развития научной деятельности, а также вопросы поддержки научных сотрудников.
Также в ходе беседы были рассмотрены возможности внедрения передового корейского опыта в Узбекистане, расширения цифровизации государственных услуг, внедрения технологий искусственного интеллекта и реализации совместных инициатив в этой области.
По итогам встречи стороны достигли предварительной договоренности о дальнейшем укреплении взаимного сотрудничества и реализации совместных проектов, которые будут способствовать созданию благоприятных условий для деятельности ученых в области цифровизации.