Bugun, 09-sentabr kuni Innovatsion rivojlanish agentligida Koreyaning zarbxona va qimmatli qog‘ozlar chop etish korporatsiyasi (KOMSCO) vakillari ishtirokida uchrashuv tashkil etildi.
Unda tomonlar o‘zaro hamkorlik istiqbollari, ilm-fan va innovatsiyalar sohasida olib borilayotgan islohotlar, ilmiy faoliyatni rivojlantirish jarayonida raqamlashtirishning ahamiyati hamda ilmiy xodimlarni qo‘llab-quvvatlash masalalarini muhokama qildilar.
Shuningdek, suhbat davomida Koreyaning ilg‘or tajribalarini O‘zbekistonda joriy etish, davlat xizmatlarida raqamlashtirishni kengaytirish, sun’iy intellekt texnologiyalarini tatbiq etish va bu borada qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash, raqamlashtirish yo‘nalishida olimlar faoliyati uchun qulay sharoitlar yaratishga xizmat qiluvchi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish yuzasidan dastlabki kelishuvga erishdilar.

Today, September 9, a meeting was held at the Agency for Innovative Development with the participation of representatives of the Korean Mint and Securities Publishing Corporation (KOMSCO).
During the meeting, the parties discussed the prospects for mutual cooperation, ongoing reforms in the field of science and innovation, the importance of digitalization in the development of scientific activity, and support for researchers.
During the conversation, the possibilities of implementing advanced Korean experience in Uzbekistan, expanding digitalization in public services, introducing artificial intelligence technologies, and implementing joint initiatives in this area were also considered.
Following the meeting, the parties reached a preliminary agreement on further strengthening cooperation and implementing joint projects that will create favorable conditions for the activities of scientists in the field of digitalization.