Yangilik 16.09.2025 15
Global innovatsiya indeksi reytingi hisoboti Jahon intellektual mulk tashkiloti (WIPO) tomonidan Portulans instituti (AQSH), turli korporativ va akademik tarmoq hamda GII maslahat kengashi bilan hamkorlikda tayyorlanib, har yili sentabr oyida e’lon qilinadi. Reyting global tadqiqot va innovatsion rivojlanish bo‘yicha dunyo mamlakatlari faoliyatini baholaydigan yetakchi tadqiqot hisoblanadi hamda 2 ta subindeks va 7 ta yo‘nalish guruhiga birlashtirilgan 80 ga yaqin indikatorni o‘z ichiga oladi.
GIIning 2025-yildagi reytingida Oʻzbekiston 13ta mamlakat orasida 79-oʻrinni egalladi. Oʻzbekiston quyi va oʻrta daromad guruhida Vyetnam, Marokash, Mo‘g‘uliston va boshqa 37 ta mamlakat oʻrtasida 7-oʻrin (2024-yilda 10-o‘rin) hamda Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasida 10 ta mamlakat ichida Hindiston va Erondan keyin 3-oʻrindan (2024-yilda 4-o‘rin) joy oldi.
Reytingda innovatsiyalarga yo‘naltiriladigan sarmoya va resurslar (innovation input) subindeksida 69-o‘rin  va innovatsiyalarning natijadorligini (innovation output) subindeksida 92-o‘rinni egalladi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston GII reytingiga ilk bor 2015-yilda qo‘shilgan bo‘lib, 141 ta mamlakat orasida 122-o‘rinni egallagan. Mamlakatimiz 2020-yilda 93-o‘rin, 2021-yilda 86-o‘rin, 2022-yilda 82-o‘rin, 2023-yilda 82-o‘rin va 2024-yilda 132 ta mamlakat orasida 83-o‘rinlardan joy olgan.
Mamlakatlar 2025-yilgi reytingda 78 ta indikator boʻyicha baholandi. Shunga koʻra, Oʻzbekiston uchun 36 ta indikatorda pozitsiya yaxshilandi, 7 tasida 2024-yilgi natija qayd etildi.
Jumladan GII yo‘nalishlarining 4tasida (“inson kapitali va ilmiy tadqiqotlar” +12, “infratuzilma”+1, “bozor rivojlanishi” +4, “bilim va texnologiya mahsullari” +10) pozitsiyalar yaxshilangan bo‘lsa, “boshqaruv institutlar sifati” yo‘nalishida o‘tgan yilgi natija saqlanib qolindi.
2025-yilda GIIda mamlakatimiz pozitsiyasini yaxshilash maqsadida qator ishlar amalga oshirildi. Xususan, Oʻzbekiston maʼlumotlarini toʻlaqonli aks ettirilishini taʼminlash maqsadida Butunjahon intellektual mulk tashkiloti, Global tadbirkorlik tadqiqot assotsiatsiyasi, Xalqaro mehnat tashkiloti va boshqa xalqaro institutlar vakillari ishtirokida Indeks tarkibiy indikatorlariga tegishli maʼlumotlarni reyting manbalari boʻlgan maʼlumotlar bazalariga oʻz vaqtida va toʻliq yetkazish amaliyoti yoʻlga qoʻyildi.
Global tadbirkorlik tadqiqot assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda mamlakatimiz uchun “Tadbirkorlik siyosati va madaniyati” va “Startap va skeylaplarni moliyalashtirish” tarkibiy indikatorlarini shakllantirish yuzasidan 36 nafar mahalliy ekspertlar o‘rtasida Global tadbirkorlik monitoring Milliy ekspert soʻrovi oʻtkazildi. Joriy yil reyting natijalariga ko‘ra mazkur indikatorlar bo‘yicha mos ravishda 3-o‘rin va 6-o‘rinlarni egallagan holda jahon miqyosda yuqori natijalar qayd etildi.
Respublikamizning ikki oliy taʼlim muassasasi – Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari Milliy tadqiqot universiteti hamda Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston Milliy universitetining QS jahon universitetlar reytingidagi natijalari GII reytingida aks ettirilib “QS reytingi bo‘yicha eng yuqori 3talik universitetlarning o‘rtacha bahosi” indikatorida 11 pog‘onaga yaxshilanib 64-o‘ringa ko‘tarildi.
Ma’lumot uchun: “QS World University Rankings 2026” natijalariga ko‘ra, O‘zbekistonning 7 ta oliy ta’lim muassasasi dunyoning eng yaxshi universitetlari ro‘yxatidan o‘rin oldi. O‘zbekiston ushbu reytingda ilk bor ishtirok etgan universitetlar soni bo‘yicha jahonning 9 ta mamlakati qatoridan joy oldi.
CB Insights tashkilotiga Oʻzbekistondagi birinchi yunikorn - Uzum kompaniyasining maʼlumotlari shakllantirilib, kompaniyani yunikornlar roʻyxatiga kiritilishi taʼminlanganligi natijasida “Yunikornlar bahosi” tarkibiy indikatori joriy yilgi reytingda 13 pog‘onaga yaxshilanib (36-o‘rin) kuchli indikatorlar qatoridan joy oldi.
GIIning 2025-yil reyting hisobotida 35 ta indikatorlar o‘sish tendensiyalarini ko‘rsatgan bo‘lsa, shulardan 10 ta indikatorlar doirasida joriy yilda eng yuqori o‘sishga erishildi. Xususan,
• Yuqori texnologiyali mahsulotlar importi – 18-o‘rin (+24);
• ISO 9001 sifat sertifikatlari – 48-o‘rin (+21);
• Oliy taʼlim muassasalariga qabul qilish – 61-o‘rin (+20);
• Intellektual mulkdan keladigan tushumlar – 90-o‘rin (+17);
• Yuqori texnologiyalar eksporti – 85-o‘rin (+14);
• Startap va skaylaplarni moliyalashtirish – 6-o‘rin (+13);
• Yangi bizneslar/ Yunikornlar bahosi – 36-o‘rin (+13);
•  Kreativ tovarlar eksporti – 54-o‘rin (+11);
• QS reytingi boʻyicha eng yuqori uchtalik universitetlarning oʻrtacha bahosi – 63-o‘rin (+11);
• Taʼlim uchun davlat harajatlari (YAIM ga %) – 24-o‘rin (+10).
Shuni qayd etish kerakki, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasiga muvofiq mamlakatimiz 2030-yilga qadar mazkur indeksda TOP-50 talik davlatlar ro‘yxatiga kirishi belgilangan. Erishilgan yutuqlar qatori mazkur yo‘nalishda qilinishi lozim bo‘lgan vazifalar ham mavjud albatta. Bu bo‘yicha aniq chora-tadbirlar asosida ish olib borilmoqda.

Отчет о Глобальном индексе инноваций (GII) ежегодно публикуется в сентябре Всемирной организацией интеллектуальной собственности (WIPO) в сотрудничестве с Институтом Portulans (США), различными корпоративными и академическими сетями, а также Консультативным советом GII. Индекс является ведущим инструментом оценки инновационной и исследовательской деятельности стран мира. Он включает около 80 показателей, объединенных в два субиндекса и семь тематических направлений.
В рейтинге GII 2025 года Узбекистан занял 79-е место среди 139 стран. В группе стран с низким и средним уровнем дохода Узбекистан занял 7-е место среди 37 стран, включая Вьетнам, Марокко и Монголию (10-е место в 2024 году). В регионе Центральной и Южной Азии Узбекистан занял 3-е место среди 10 стран, уступив только Индии и Ирану (4-е место в 2024 году).
По субиндексам, Узбекистан занял 69-е место по инновационным вложениям (innovation inputs) и 92-е место по результативности инноваций (innovation outputs).
Для справки: Узбекистан впервые присоединился к GII в 2015 году, заняв 122-е место из 141 страны. С тех пор страна демонстрирует стабильный прогресс: 93-е место в 2020 году, 86-е в 2021 году, 82-е в 2022 и 2023 годах, и 83-е место среди 132 стран в 2024 году.
В 2025 году для Узбекистана было оценено 78 показателей. Из них страна улучшила позиции по 36 показателям, сохранила позиции 2024 года по 7 показателям, а наибольшие улучшения наблюдались в следующих направлениях:
Человеческий капитал и исследования: +12
Инфраструктура: +1
Развитие рынка: +4
Продукты знаний и технологий: +10
Качество институтов: позиции без изменений
Для повышения позиции Узбекистана в GII 2025 были реализованы ряд мероприятий. В частности, страна обеспечила полное и своевременное предоставление национальных данных для всех индикаторов индекса в соответствующие базы данных, в сотрудничестве с WIPO, Ассоциацией глобальных исследований предпринимательства, Международной организацией труда и другими международными институтами.
Совместно с Ассоциацией глобальных исследований предпринимательства был проведен национальный экспертный опрос среди 36 местных экспертов по формированию показателей «Политика и культура предпринимательства» и «Финансирование стартапов и масштабируемых компаний». Согласно результатам 2025 года, Узбекистан занял 3-е и 6-е места в мире по этим показателям, что отражает высокий международный уровень.
Два национальных университета – Ташкентский институт инженеров по ирригации и механизации сельского хозяйства и Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека – внесли вклад в GII через результаты QS World University Rankings. Показатель «Средний балл топ-3 университетов по рейтингу QS» улучшился на 11 позиций, достигнув 64-го места.
Согласно «QS World University Rankings 2026», семь университетов Узбекистана вошли в список лучших университетов мира, что позволило стране занять место среди девяти стран, впервые участвующих в рейтинге по числу университетов.
Первая узбекская компания-единорог Uzum была включена в список единорогов CB Insights, что привело к улучшению на 13 позиций (36-е место) по показателю «Оценка единорога».
В целом, 35 индикаторов GII показали положительную динамику, при этом наибольший рост отмечен по десяти показателям, включая:
Импорт высокотехнологичной продукции: 18-е место (+24)
Сертификаты качества ISO 9001: 48-е место (+21)
Прием в высшие учебные заведения: 61-е место (+20)
Доходы от интеллектуальной собственности: 90-е место (+17)
Экспорт высоких технологий: 85-е место (+14)
Финансирование стартапов и масштабируемых компаний: 6-е место (+13)
Новые предприятия / оценка единорогов: 36-е место (+13)
Экспорт креативных товаров: 54-е место (+11)
Средний балл топ-3 университетов по QS: 63-е место (+11)
Государственные расходы на образование (% ВВП): 24-е место (+10)
Следует отметить, что в соответствии со стратегией «Узбекистан – 2030», страна планирует войти в ТОП-50 инновационных стран к 2030 году. Несмотря на достигнутые успехи, продолжается реализация мер по дальнейшему улучшению позиций страны в индексе.