Yangilik 23.09.2025 4
Yurtimizda qiymati 10 million AQSH dollariga teng bo‘lgan ekologik toza qishloq xo‘jaligi texnikasini joriy etish loyihasi amalga oshirilmoqda
Innovatsion rivojlanish agentligi va Koreya texnologiyalarni rivojlantirish instituti (KIAT) hamkorligidagi “O‘zbekiston uchun ekologik toza (siqilgan tabiiy gaz – STG asosidagi) qishloq xo‘jaligi texnikasi platformasini yaratish” loyihasi doirasida o‘zbekistonlik mutaxassislar Koreyadagi o‘quv-treninglarda ishtirok etishmoqda.
Tadqiqot va ishlanmalar (R&D) markazini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi texnikalarini ekologik toza siqilgan tabiiy gaz (metan) yoqilg‘isiga o‘tkazish loyihaning asosiy maqsadlaridan sanaladi. Qolaversa, STG 4 (siqilgan tabiiy gaz) texnologiyasiga asoslangan zamonaviy, xavfsiz va iqtisodiy jihatdan samarali gaz balonli traktorlarni joriy etish rejalashtirilgan.
STG 4 (siqilgan tabiiy gaz) texnologiyasi gaz balonli uskunalarning zamonaviy avlodi hisoblanib, dvigatellar uchun xavfsiz va iqtisodiy jihatdan samarali yechimdir. U atrof-muhitni ifloslantirmasdan, qishloq xo‘jaligi ishlarini yanada samarali qilishga imkon beradi.
Joriy yil yakunigacha 38 ta traktor yetkazib beriladi, yana 12 tasi esa kelgusi yil boshida olib kelinadi. Bundan tashqari, kelgusida O‘zbekistondagi barcha traktorlarni shu turdagi ekologik toza uskunalarga o‘tkazish bo‘yicha rejalashtirildi.
O‘quv dasturi doirasida Koreyaning qishloq xo‘jaligi texnikasini ishlab chiqaruvchi yetakchi korxonalardan biri bo‘lgan TYM kompaniyasi faoliyati bilan tanishildi. Shuningdek, Koreya sanoat texnologiyalari instituti (KITECH) faoliyati va undagi innovatsion yondashuvlar o‘rganildi.
Mazkur loyiha nafaqat qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, balki atrof-muhitni muhofaza qilish va barqaror rivojlanishga xizmat qilishi kutilmoqda. Mutaxassislar fikricha, loyiha O‘zbekistonni ekologik innovatsiyalar sohasida mintaqaviy yetakchiga aylantirishi mumkin.

Within the framework of the joint project between the Agency for Innovative Development and the Korea Institute for Advancement of Technology (KIAT) — “Establishing a Platform for Environmentally Friendly Agricultural Machinery Based on Compressed Natural Gas (CNG) for Uzbekistan” — Uzbek specialists are participating in training programs in Korea.
The main objectives of the project are to establish a Research and Development (R&D) Center and to convert Uzbekistan’s agricultural machinery to environmentally friendly compressed natural gas (CNG, methane) fuel. In addition, it is planned to introduce modern, safe, and cost-effective gas-cylinder tractors based on CNG 4 technology.
CNG 4 technology represents the new generation of gas-cylinder equipment, offering a safe and efficient solution for engines. It enables agricultural operations to be carried out more effectively without harming the environment.
By the end of this year, 38 tractors will be delivered, with an additional 12 units expected at the beginning of next year. Furthermore, there are plans to convert all tractors in Uzbekistan to this type of eco-friendly machinery in the future.
As part of the training program, participants became acquainted with the activities of TYM, one of Korea’s leading agricultural machinery manufacturers, and studied the innovative approaches of the Korea Institute of Industrial Technology (KITECH).
This project is expected to contribute not only to the modernization of agriculture but also to environmental protection and sustainable development. According to experts, the initiative could position Uzbekistan as a regional leader in the field of ecological innovations.