Yangilik 23.09.2025 4
Yurtimizda qiymati 10 million AQSH dollariga teng bo‘lgan ekologik toza qishloq xo‘jaligi texnikasini joriy etish loyihasi amalga oshirilmoqda
Innovatsion rivojlanish agentligi va Koreya texnologiyalarni rivojlantirish instituti (KIAT) hamkorligidagi “O‘zbekiston uchun ekologik toza (siqilgan tabiiy gaz – STG asosidagi) qishloq xo‘jaligi texnikasi platformasini yaratish” loyihasi doirasida o‘zbekistonlik mutaxassislar Koreyadagi o‘quv-treninglarda ishtirok etishmoqda.
Tadqiqot va ishlanmalar (R&D) markazini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi texnikalarini ekologik toza siqilgan tabiiy gaz (metan) yoqilg‘isiga o‘tkazish loyihaning asosiy maqsadlaridan sanaladi. Qolaversa, STG 4 (siqilgan tabiiy gaz) texnologiyasiga asoslangan zamonaviy, xavfsiz va iqtisodiy jihatdan samarali gaz balonli traktorlarni joriy etish rejalashtirilgan.
STG 4 (siqilgan tabiiy gaz) texnologiyasi gaz balonli uskunalarning zamonaviy avlodi hisoblanib, dvigatellar uchun xavfsiz va iqtisodiy jihatdan samarali yechimdir. U atrof-muhitni ifloslantirmasdan, qishloq xo‘jaligi ishlarini yanada samarali qilishga imkon beradi.
Joriy yil yakunigacha 38 ta traktor yetkazib beriladi, yana 12 tasi esa kelgusi yil boshida olib kelinadi. Bundan tashqari, kelgusida O‘zbekistondagi barcha traktorlarni shu turdagi ekologik toza uskunalarga o‘tkazish bo‘yicha rejalashtirildi.
O‘quv dasturi doirasida Koreyaning qishloq xo‘jaligi texnikasini ishlab chiqaruvchi yetakchi korxonalardan biri bo‘lgan TYM kompaniyasi faoliyati bilan tanishildi. Shuningdek, Koreya sanoat texnologiyalari instituti (KITECH) faoliyati va undagi innovatsion yondashuvlar o‘rganildi.
Mazkur loyiha nafaqat qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, balki atrof-muhitni muhofaza qilish va barqaror rivojlanishga xizmat qilishi kutilmoqda. Mutaxassislar fikricha, loyiha O‘zbekistonni ekologik innovatsiyalar sohasida mintaqaviy yetakchiga aylantirishi mumkin.

Новости 23.09.2025 4
В нашей стране реализуется проект по внедрению экологически чистой сельскохозяйственной техники общей стоимостью 10 миллионов долларов США.
В рамках совместного проекта Агентства по инновационному развитию и Корейского института развития технологий (KIAT) «Создание платформы экологически чистой сельскохозяйственной техники на основе сжатого природного газа (СПГ) для Узбекистана» узбекские специалисты принимают участие в учебно-тренинговых программах в Корее.
Основными целями проекта являются создание Центра исследований и разработок (R&D), а также перевод сельскохозяйственной техники Узбекистана на использование экологически чистого топлива — сжатого природного газа (метана). Кроме того, планируется внедрение современных, безопасных и экономически эффективных газобаллонных тракторов на основе технологии CNG 4.
Технология CNG 4 является новым поколением газобаллонного оборудования, представляя собой безопасное и экономичное решение для двигателей. Она позволяет повысить эффективность сельскохозяйственных работ без загрязнения окружающей среды.
До конца текущего года будет поставлено 38 тракторов, а еще 12 единиц поступят в начале следующего года. В дальнейшем планируется перевод всего тракторного парка Узбекистана на данный тип экологически чистой техники.
В рамках учебной программы участники ознакомились с деятельностью одной из ведущих компаний-производителей сельскохозяйственной техники Кореи — TYM, а также изучили инновационные подходы Института промышленных технологий Кореи (KITECH).
Ожидается, что данный проект будет способствовать не только модернизации сельского хозяйства, но и защите окружающей среды, а также обеспечению устойчивого развития. По мнению специалистов, реализация проекта может превратить Узбекистан в регионального лидера в сфере экологических инноваций.