Yangilik 18.11.2021 308
Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasida Malayziyaning “Binary” menejment va tadbirkorlik universiteti rahbariyati bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Muhokamalar davomida universitetning Xorazm filialini tashkil etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar va Taʼlim inspeksiyasining o‘rganish natijalari, mazkur nodavlat oliy taʼlim tashkilotiga litsenziyani rasmiylashtirish hamda mamlakatimizda universitet tomonidan berilgan diplomlarni tan olish bilan bog‘liq qator masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Uchrashuv avvalida Taʼlim inspeksiyasi boshlig‘i mamlakatimizda nodavlat oliy taʼlim tashkilotlari sonini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar va bu yo‘nalishdagi davlat talablari haqida maʼlumot berdi. – So‘nggi yillarda oliy taʼlim tizimini takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar natijasida nodavlat oliy taʼlim tashkilotlari soni muntazam oshib bormoqda. Oliy taʼlim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasida har bir hududda nodavlat oliy taʼlim muassasalari faoliyatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab berilgan.
Xorazm viloyatida ham xorijiy investorlar tomonidan mana shunday taʼlim maskani ochilayotgani biz uchun quvonarli voqea, – dedi Taʼlim inspeksiyasi boshlig‘i Ulug‘bek Tashkenbayev. – Mamlakatimizda aholi soniga nisbatan yoshlarning ulushi oshib borayotganini hisobga olib, taʼkidlashim lozimki, Xorazm viloyatida mana shunday nodavlat oliy taʼlim tashkilotlari filiallari sonining oshib borishidan biz ham manfaatdormiz. Umid qilamizki, “Binary” universiteti ham yurtimizdagi yetakchi oliy taʼlim muassasalari qatorida mehnat bozoriga salohiyatli va raqobatbordosh kadrlarni yetkazib berishga xizmat qiladi. O‘z navbatida “Binary” menejment va tadbirkorlik universiteti asoschisi va rektori Jozef Adaykalam Taʼlim inspeksiyasi mutasaddilariga samimiy qabul uchun minnatdorchilik bildirar ekan, universitet tarixi va bugungi kundagi faoliyati va istiqboldagi rejalarga to‘xtalib o‘tdi.
– Men oldin ham mamlakatingizda bir necha marotaba bo‘lganman. O‘tkazilgan saylov jarayonlarida kuzatuvchi sifatida qatnashib ko‘rdimki, O‘zbekiston kadrlar tayyorlash bo‘yicha ulkan salohiyatga ega. Shundan kelib chiqqan holda, biz uchun mamlakatingiz oliy taʼlim tizimiga investitsiya kiritish qiziqarli bo‘ldi. “Binary” universitetining o‘quv dasturlari Buyuk Britaniya, AQSH, Avstraliya kabi mamlakatlar standartlari asosida shakllantirilganligini taʼkidlashim lozim, – dedi “Binary” menejment va tadbirkorlik universiteti rektori. – Bundan tashqari, bakalavr va magistratura bosqichi bitiruvchilariga diplom bilan birgalikda AQSHning Milliy standartlashtirish instutiti tomonidan akkreditatsiyalangan ISP sertifikati ham taqdim etiladi. Bu esa ularga mehnat bozorida o‘z o‘rinlarini topishlari uchun katta ustunlik beradi. Shuningdek, bizda bitiruvchilar kasb bilan birgalikda, tadbirkorlikka ham tayyorlab boriladi. Aynan mana shunday yondashuvlar asosida bugungi kunda bitiruvchilarimizning bandlik ko‘rsatkichlari o‘rtacha 96 foizni tashkil etmoqda.
Muzokaralar yakunida universitetda taʼlim sifati va samaradorligini oshirish bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini davom ettirishga va belgilangan taʼlim faoliyatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha yakuniy hujjatlar taqdim etilgach, mazkur oliygohga o‘rnatilgan tartibda litsenziya rasmiylashtirilishiga kelishib olindi.
Maʼlumot uchun, Malayziyaning “Binary” menejment va tadbirkorlik universiteti, 1984 yilda tashkil qilingan bo‘lib, universitetda 60 dan ortiq mamlakat talabalari tahsil oladi. 5 ta tadqiqot markazlari faoliyat yuritadi. Taʼlim muassasasining bakalavr bosiqichida 5 ta, magistratura bosqichida 11 ta va doktorantura bosqichida 3 ta yo‘nalish mavjud.

Новости 17.11.2021 344
Состоялась встреча с руководством Малазийского университета управления и предпринимательства «Бинари» в Государственной инспекции контроля качества образования.
В ходе обсуждений состоялся подробный обмен мнениями о проводимой работе по созданию Хорезмского филиала университета, итогах Инспекции образования, выдаче лицензии данной негосударственной организации высшего образования, признании дипломов, выданных университетом в нашей стране.
В начале встречи начальник Инспекции образования дал информацию о проводимой работе по увеличению количества негосударственных организаций высшего образования в нашей стране и государственных требованиях в этом направлении. - В последние годы в результате проводимых реформ по совершенствованию системы высшего образования постоянно увеличивается количество негосударственных организаций высшего образования. В концепции развития системы высшего образования до 2030 года определены конкретные задачи по налаживанию деятельности негосударственных высших учебных заведений в каждом регионе.
Для нас радостное событие, что такой образовательный центр открывается иностранными инвесторами в Хорезмской области, - сказал начальник инспекции образования Улугбек Ташкенбаев. - Принимая во внимание растущую долю молодежи в нашей стране, должен подчеркнуть, что мы также заинтересованы в увеличении количества филиалов таких негосударственных организаций высшего образования в Хорезмской области. Мы надеемся, что Университет «Бинари» станет одним из ведущих высших учебных заведений нашей страны, призванным выводить на рынок труда перспективные и конкурентоспособные кадры. В свою очередь, основатель и ректор Университета управления и предпринимательства «Бинари» Джозеф Адайкалам поблагодарил сотрудников Инспекции образования за теплый прием, рассказал об истории университета, его текущей деятельности и планах на будущее.
- Я уже несколько раз бывал в вашей стране. Приняв участие в избирательном процессе в качестве наблюдателя, я увидел, что Узбекистан имеет большой потенциал для подготовки кадров. Исходя из этого, нам было интересно инвестировать в систему высшего образования вашей страны. Должен отметить, что образовательные программы Университета «Бинари» сформированы на основе стандартов таких стран, как Великобритания, США, Австралия, - сказал ректор Университета управления и предпринимательства «Бинари». - Кроме того, выпускникам бакалавриата и магистратуры вручается диплом, сертификат ISP, аккредитованный Национальным институтом стандартизации США. Это дает им большое преимущество, чтобы найти свое место на рынке труда. Также мы готовим выпускников к предпринимательству наряду с профессией. Именно на основе таких подходов сегодня средний уровень трудоустройства наших выпускников составляет 96 процентов.
По итогам переговоров достигнута договоренность о продолжении двустороннего сотрудничества по повышению качества и эффективности образования в вузе, а после представления итоговых документов об установлении указанной образовательной деятельности будет выдана лицензия на это университета в установленном порядке.
Для справки: Университет управления и предпринимательства Малайзии «Бинари» был основан в 1984 году, в университете обучаются студенты из более чем 60 стран мира. Работают 5 исследовательских центров. Учебное заведение имеет 5 курсов на уровне бакалавриата, 11 на уровне магистра и 3 на уровне докторантуры.
Филиал университета в Ургенче был создан 17 сентября 2020 года, в этом учебном заведении обучается 124 студента.