Yangilik 18.09.2025 9
Yuqorichirchiq tumanidagi “Mirzayev Islom” fermer xo‘jaligida Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan moliyalashtirilgan loyiha doirasida yaratilgan “Biovak Y24” biosimulyatori sinovdan o‘tkazildi. Natijada bir gektar yer maydonida paxtaning “Sulton” navidan 50–60 sentner hosil olish mumkinligi aniqlandi.
Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar Milliy markazi tomonidan tashkil etilgan dala seminarida bildirilishicha, 33 gektar maydonda o‘tkazilgan tajriba jarayonida preparat qo‘llanilgan qatorlarda rivojlanish sezilarli darajada yuqori natija bergan. Biosimulyator qo‘llanilmagan 12 ta qatorda esa hosildorlik past bo‘lgan.
“Biovak Y24” nafaqat hosildorlikni oshiradi, balki tuproq unumdorligini saqlash va ekologik muvozanatni ta‘minlashga ham xizmat qiladi, deydi mutaxassislar.
Tadbirda Urug‘chilikni rivojlantirish markazi rahbari Sh.Otajonov, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Аgrar va suv xo‘jaligi masalalari qo‘mitasi raisi R.Mamutov, Respublika Paxtachilik kengashi, Paxta seleksiyasi, urug‘chiligi va yetishtirish agrotexnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti hamda AKIS mutaxassislari qatnashdilar.

В фермерском хозяйстве «Мирзаев Ислам» Юкоричирчикского района был проведён испытательный процесс биосимулятора «Biovak Y24», созданного в рамках проекта, финансируемого Агентством инновационного развития. В результате было установлено, что с одного гектара земли сорта хлопка «Султон» можно получить 50–60 центнеров урожая.
Как было отмечено на полевом семинаре, организованном Национальным центром знаний и инноваций в сельском хозяйстве, в ходе эксперимента на площади 33 гектара применение препарата в отдельных рядах дало значительно более высокие результаты. В то время как на 12 рядах, где биосимулятор не использовался, урожайность оказалась низкой.
По словам специалистов, «Biovak Y24» не только повышает урожайность, но и способствует сохранению плодородия почвы и обеспечению экологического баланса.
В мероприятии приняли участие руководитель Центра развития семеноводства Ш. Отаджонов, председатель Комитета по аграрным и водохозяйственным вопросам Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Р. Мамутов, представители Республиканского совета по хлопководству, Научно-исследовательского института хлопковой селекции, семеноводства и агротехнологий выращивания, а также специалисты АКIS.