Yangilik 19.09.2025 4
19-sentyabr kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ko‘magida Toshkent shahridagi Vebster universiteti tashabbusi bilan mamlakatimizda ilk bor Xalqaro sifatni ta’minlash forumi (IQAF) o‘z ishini boshladi.
Forum 2025-yil 19–20-sentyabr kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilmoqda. Birinchi kun tadbirlari InterContinental mehmonxonasida o‘tkazildi.
Tadbir ochilishida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov nutq so‘zlab, oliy ta’lim tizimini xalqaro standartlarga moslashtirish, ilmiy tadqiqot va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash, akademik halollikni mustahkamlash hamda zamonaviy ta’lim texnologiyalarini joriy etish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Shuningdek, O‘zbekiston diplomlarining xalqaro miqyosda tan olinishiga erishish muhim vazifa sifatida ta’kidlandi.
Forum ishida O‘zbekistondagi 30 dan ortiq oliy ta’lim tashkilotlari rahbarlari, shuningdek 13 nafar mutaxassis, jumladan AQSH va Yevropa mamlakatlaridan 9 nafar xalqaro ekspert ishtirok etmoqda. Ularning taqdimotlari oliy ta’limda sifatni ta’minlash va akkreditatsiya jarayonlarini xalqaro standartlarga moslashtirish masalalariga bag‘ishlandi.
Panel sessiyalarda INQAAHE, EQAR, QAA, AQAS, shuningdek Niderlandiya, Belgiya, Ispaniya va Qozog‘istondan yetakchi ekspertlar o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashmoqda.
Mazkur forum mamlakatimiz oliy ta’lim tizimida sifatni ta’minlash borasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va ilg‘or tajribalarni joriy etishda muhim maydonga aylanmoqda.

Новости 19.09.2025 4
19 сентября при содействии Министерства высшего образования, науки и инноваций по инициативе Университета Вебстера в Ташкенте в нашей стране впервые начал свою работу Международный форум по обеспечению качества (IQAF).
Форум проходит в Ташкенте 19–20 сентября 2025 года. Первый день мероприятий состоялся в гостинице InterContinental.
На церемонии открытия министр высшего образования, науки и инноваций Кунгратбой Шарипов выступил с речью, в которой особое внимание уделил вопросам адаптации системы высшего образования к международным стандартам, поддержки научных исследований и инноваций, укрепления академической честности, а также внедрения современных образовательных технологий. Кроме того, было подчеркнуто, что важной задачей является достижение международного признания дипломов Узбекистана.
В работе форума участвуют руководители более чем 30 высших учебных заведений Узбекистана, а также 13 специалистов, в том числе 9 международных экспертов из США и стран Европы. Их презентации были посвящены вопросам обеспечения качества и аккредитации в высшем образовании в соответствии с международными стандартами.
На панельных сессиях своим опытом делятся ведущие эксперты из INQAAHE, EQAR, QAA, AQAS, а также из Нидерландов, Бельгии, Испании и Казахстана.
Настоящий форум становится важной площадкой для укрепления международного сотрудничества и внедрения передового опыта в сфере обеспечения качества в системе высшего образования нашей страны.
Мероприятия второго дня продолжатся завтра, 20 сентября, на кампусе Университета Вебстера в Ташкенте.