Yangilik 19.09.2025 4
19-sentyabr kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ko‘magida Toshkent shahridagi Vebster universiteti tashabbusi bilan mamlakatimizda ilk bor Xalqaro sifatni ta’minlash forumi (IQAF) o‘z ishini boshladi.
Forum 2025-yil 19–20-sentyabr kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilmoqda. Birinchi kun tadbirlari InterContinental mehmonxonasida o‘tkazildi.
Tadbir ochilishida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov nutq so‘zlab, oliy ta’lim tizimini xalqaro standartlarga moslashtirish, ilmiy tadqiqot va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash, akademik halollikni mustahkamlash hamda zamonaviy ta’lim texnologiyalarini joriy etish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Shuningdek, O‘zbekiston diplomlarining xalqaro miqyosda tan olinishiga erishish muhim vazifa sifatida ta’kidlandi.
Forum ishida O‘zbekistondagi 30 dan ortiq oliy ta’lim tashkilotlari rahbarlari, shuningdek 13 nafar mutaxassis, jumladan AQSH va Yevropa mamlakatlaridan 9 nafar xalqaro ekspert ishtirok etmoqda. Ularning taqdimotlari oliy ta’limda sifatni ta’minlash va akkreditatsiya jarayonlarini xalqaro standartlarga moslashtirish masalalariga bag‘ishlandi.
Panel sessiyalarda INQAAHE, EQAR, QAA, AQAS, shuningdek Niderlandiya, Belgiya, Ispaniya va Qozog‘istondan yetakchi ekspertlar o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashmoqda.
Mazkur forum mamlakatimiz oliy ta’lim tizimida sifatni ta’minlash borasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va ilg‘or tajribalarni joriy etishda muhim maydonga aylanmoqda.

On September 19, with the support of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, and on the initiative of Webster University in Tashkent, the International Quality Assurance Forum (IQAF) commenced its work in our country for the first time.
The Forum is being held in Tashkent on September 19–20, 2025. The first day’s events took place at the InterContinental hotel.
At the opening ceremony, the Minister of Higher Education, Science and Innovation, Qo‘ng‘irotboy Sharipov, delivered a speech focusing on the alignment of the higher education system with international standards, supporting scientific research and innovation, strengthening academic integrity, and introducing modern educational technologies. He also emphasized that achieving international recognition of Uzbekistan’s diplomas is a key task.
The Forum is attended by the heads of more than 30 higher education institutions in Uzbekistan, as well as 13 specialists, including 9 international experts from the USA and European countries. Their presentations addressed issues of quality assurance and accreditation processes in higher education in line with international standards.
During the panel sessions, leading experts from INQAAHE, EQAR, QAA, AQAS, as well as from the Netherlands, Belgium, Spain, and Kazakhstan, are sharing their experience.
This Forum is becoming an important platform for strengthening international cooperation and introducing best practices in quality assurance in Uzbekistan’s higher education system.
The second day’s events will continue tomorrow, September 20, at the campus of Webster University in Tashkent.