Yangilik 24.09.2025 6
O‘zbekiston Fanlar akademiyasida yurtimizdagi yetuk arxeolog olim, akademik Ahmadali Asqarov tavalludining 90-yilligi munosib nishonlandi. Ushbu tantanali tadbirda Hukumat vakillari, akademiklar, davlat va jamoat arboblari, oliy ta’lim muassasalari vakillari, olimning hamkasblari va shogirdlari ishtirok etdi.
Marosimni O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik Shavkat Ayupov ochib berdi. U o‘z nutqida so‘nggi yillarda ilm-fan taraqqiyotiga, xususan, tarix va arxeologiya sohasi rivojiga Davlatimiz rahbari tomonidan ko‘rsatilayotgan yuksak e’tibor va yaratilayotgan imkoniyatlar haqida alohida to‘xtaldi.
Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat maslahatchisi Xayriddin Sultonov mamlakatimiz rahbarining samimiy tabrigini yetkazdi hamda akademik Ahmadali Asqarovning ko‘p yillik samarali ilmiy faoliyati, arxeologiya sohasini yuksaltirishdagi beqiyos xizmatlarini e’tirof etib, uni “Buyuk xizmatlari uchun” ordeni bilan mukofotlash to‘g‘risidagi Farmonni o‘qib eshittirdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov ham olimini yuksak e’tirof etib, tabrik so‘zlarini izhor qildi va Ahmadali Asqarovni "Oliy ta’lim a’lochisi" ko‘krak nishoni bilan taqdirladi.
Yig‘ilishda akademikning ilmiy merosi, o‘zbek arxeologiyasi va umumiy tarixshunoslikka qo‘shgan beqiyos hissasi yuksak qadrlandi. So‘zga chiqqanlar uning boy ilmiy merosi va shogirdlar tayyorlashdagi faoliyati haqida samimiy fikrlar bildirishdi.
Tantana yakunida ishtirokchilar akademik Ahmadali Asqarovni qutlug‘ 90 yoshi hamda Davlatimiz rahbarining yuksak mukofoti bilan muborakbod etishdi. Unga uzoq umr, bardavom salomatlik va ilmiy faoliyatlarida yangi yutuqlar tilashdi.

Новости 24.09.2025 6
В Академии наук Узбекистана достойно отмечено 90-летие со дня рождения нашего выдающегося археолога, академика Ахмадали Асқарова. В торжественном мероприятии приняли участие представители Правительства, академики, государственные и общественные деятели, представители высших образовательных учреждений, коллеги и ученики учёного.
Церемонию открыл президент Академии наук Республики Узбекистан, академик Шавкат Аюпов. В своём выступлении он особо отметил высокое внимание и создаваемые возможности, которые в последние годы оказывает Глава нашего государства развитию науки, в частности, прогрессу в области истории и археологии.
Затем государственный советник Президента Республики Узбекистан Хайриддин Султанов передал искренние поздравления руководителя нашей страны и, отметив многолетнюю плодотворную научную деятельность академика Ахмадали Асқарова и его бесценный вклад в развитие археологии, огласил Указ о награждении его орденом «За великие заслуги».
Министр высшего образования, науки и инноваций Кунгратбой Шарипов также высоко оценил учёного, выразив свои поздравления, и вручил Ахмадали Асқарову нагрудный знак «Отличник высшего образования».
На собрании была высоко оценена научная деятельность академика, его неоценимый вклад в узбекскую археологию и общую историографию. Выступавшие поделились искренними мыслями о его богатом научном наследии и деятельности по подготовке учеников.
В завершение торжества участники сердечно поздравили академика Ахмадали Асқарова с его знаменательным 90-летием и высокой наградой Главы государства, пожелав ему долгих лет жизни, крепкого здоровья и новых успехов в научной деятельности.