Yangilik 23.09.2025 4
SATREPS-2020: O‘zbekiston-Yaponiya hamkorligida amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi rejalar muhokama qilindi
Yaponiya hukumatining SATREPS-2020 grant dasturi – Barqaror rivojlanish uchun ilm-fan va texnologiya tadqiqot hamkorligi doirasida “Orolbo‘yi mintaqasida tuproqning sho‘rlanishiga qarshi kurash, yerning unumdorligi va oziq-ovqat xavfsizligini oshirish uchun suv resurslaridan foydalanishni monitoring va nazorat qilishning yangi texnologiyalarini ishlab chiqish” loyihasi amalga oshirilmoqda.
Innovatsion rivojlanish agentligi va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) bilan amalga oshirilayotgan mazkur loyiha 2022-2027-yillarga mo‘ljallangan va Yaponiya hukumatining 5,0 mln AQSH dollar grant mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilgan.
Loyihaga ko‘ra Orolbo‘yi mintaqasida yerlarning unumdorligini oshirish va suvdan foydalanish imkoniyati cheklangan mahalliy aholining farovonligini yaxshilash maqsadida zamonaviy iqlim o‘zgarishlarini kuzatish markazini tashkil etish, meteorologik monitoringlar olib borish, shuningdek sho‘rlangan sharoitda qishloq xo‘jaligiga yangi yapon texnologiyalarini joriy etish ko‘zda tutilgan.
Innovatsion rivojlanish agentligida SATREPS-2020 dasturi doirasida Yaponiyalik va  O‘zbekistonlik soha mutaxassislari ishtirokida ikki kunlik seminar  tashkil etildi. Unda 100 dan ortiq olimlar, vazirlik va idoralarning Orol dengizining qurigan tubi ekotizimini tiklash, shuningdek, yuzaga kelgan muammolarning ilmiy yechimiga qaratilgan ilmiy tadqiqot va innovatsion loyihalarni amalga oshirish salohiyatiga ega bo‘lgan xodimlar ishtirok etdi.
Seminarda Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) vakillari, Yaponiyalik va O‘zbekistonlik olimlar hamda loyiha ishtirokchilari tomonidan Orolbo‘yi mintaqasida 2024-2025-yillarda davomida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Ma’lumot o‘rnida, bugungi kunga qadar loyiha doirasida O‘zbekiston-Yaponiya qo‘shma loyihalar tanlovi e’lon qilinib, jami 12 ta loyiha 23,7 mlrd. so‘m miqdorida moliyalashtirildi. Bundan tashqari, 45 nafardan ortiq O‘zbekistonlik olimlar Yaponiya davlatida tajriba almashib, xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va ilm-fan sohasidagi salohiyatini shuningdek, ilmiy-tadqiqot ishlarini mustahkamlashga erishdilar.
Shu bilan birga, loyiha doirasida Yaponiyadan ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish uchun tuproq tarkibidagi tuz miqdori, tuproqda tuz va suv taqsimotini, suv sifatini nazorat qilish, geografik axborot tizimlari (GIS) maʼlumotlarini va meteorologik kuzatuvlarni tahlil qilishga mo‘ljallangan uskunalar, uchuvchisiz uchish apparatlari (dronlar) olib kelingan.
Shuningdek, seminar davomida SATREPS-2020 dasturi doirasida 2026-yilda O‘zbekiston-Yaponiya qo‘shma loyihalar tanlovining 2-bosqichida e’lon qilingan loyihalarni saralash, O‘zbekistonlik olimlarni Yaponiya davlatiga ilmiy-tadqiqot ishlarini amalga oshirish uchun yuborish hamda iqlim o‘zgarishi va havo namligini tahlil qiluvchi innovatsion meteostansiyalar tashkil etish masalalari bo‘yicha muzokaralar olib borildi.

В рамках грантовой программы Правительства Японии SATREPS-2020 – Совместные исследования в области науки и технологий для устойчивого развития реализуется проект «Разработка новых технологий мониторинга и контроля использования водных ресурсов для борьбы с засолением почв, повышения плодородия земель и обеспечения продовольственной безопасности в Приаральском регионе».
Данный проект осуществляется совместно с Агентством по инновационному развитию и Японским агентством международного сотрудничества (JICA), рассчитан на 2022–2027 годы и финансируется за счёт грантовых средств Правительства Японии в размере 5,0 млн долларов США.
В рамках проекта предусмотрено создание современного Центра мониторинга изменений климата в Приаральском регионе, проведение метеорологических наблюдений, а также внедрение новых японских технологий в сельское хозяйство в условиях засоленных земель с целью повышения плодородия почв и улучшения благосостояния местного населения с ограниченными возможностями использования водных ресурсов.
В Агентстве по инновационному развитию был организован двухдневный семинар с участием японских и узбекских специалистов в рамках программы SATREPS-2020. В нём приняли участие более 100 учёных, сотрудники министерств и ведомств, обладающие потенциалом реализации научных исследований и инновационных проектов, направленных на восстановление экосистемы высохшего дна Аральского моря и научное решение возникших проблем.
На семинаре представители JICA, японские и узбекские учёные и участники проекта представили информацию о проделанной работе в Приаральском регионе в течение 2024–2025 годов.
К сведению, на сегодняшний день в рамках проекта был объявлен конкурс совместных узбекско-японских проектов, по итогам которого 12 проектов получили финансирование на сумму 23,7 млрд сумов. Кроме того, более 45 узбекских учёных прошли стажировки в Японии, что способствовало укреплению международного сотрудничества и повышению научно-исследовательского потенциала.
Также в рамках проекта из Японии были поставлены приборы для анализа содержания солей в почве, распределения соли и влаги в грунте, качества воды, а также оборудования для анализа данных геоинформационных систем (ГИС) и проведения метеорологических наблюдений, включая беспилотные летательные аппараты (дроны).
Кроме того, в ходе семинара обсуждались вопросы проведения второго этапа конкурса узбекско-японских совместных проектов в 2026 году, направления узбекских учёных в Японию для проведения научных исследований, а также организация инновационных метеостанций для анализа изменений климата и влажности воздуха.