Yangilik 18.11.2021 189
B va anti- b -kvarklardan tashkil topgan birinchi Upsilon mezoni 1977-yilda kashf etilgan. Bu voqea bir vaqtning oʻzida b -kvarkning kashfiyotiga aylandi, buning uchun tadqiqot mualliflari amerikalik olimlar Maks Lederman, Melvin Shvarts va Jek Shtaynberger 1988-yilda Nobel mukofotiga sazovor boʻlishgan.
Birinchi  marta 2008-yilda olimlar yuqori energiyali Upsilon mezonlari anomal xususiyatlarga ega ekanligini aniqladilar. Bu kutilmagan xususiyatlarning sabablarini bilish hadronik fizikadagi ochiq savollardan biridir. Nazariy tadqiqotlar xulosalariga koʻra, Upsilon shtatlarida qoʻshimcha erkinlik darajalari bor: yorugʻlik kvarki, antikvark yoki valentlik gluon. Bunday koʻp zarrachali bogʻlangan holatlar ekzotik adronlar deb ataladi va ular yaqin vaqtgacha maʼlum emas edi. Upsilon mezonlarining tuzilishi boʻyicha turli modellarni ajratish uchun qoʻshimcha eksperimental maʼlumotlar kerak edi. Bunday maʼlumotlar 2010-yilda Belle tajribasida toʻplangan va Journal of High Energy Physics jurnalida chop etilgan tadqiqotga asos boʻlgan.
Belle detektori 1999-yildan 2010-yilgacha Yaponiyaning KEK-B elektron-pozitron kollayderida ishlagan. Butun dunyo fiziklari ogʻir anti- b kvark va bitta yorugʻlik u yoki d kvarkdan tashkil topgan B + va B0 mezonlarining xususiyatlarini oʻrganishdi. Olimlar bu zarrachalarning juda kam uchraydigan parchalanishini aniqladilar, shuningdek, zarrachalar va antipartikulalar (B + va B-, B0 va anti-B0) xususiyatlarining farqlarini oʻrgandilar, bu esa paydo boʻlish mexanizmlarini tushunishga yaqinlashishga imkon berdi.

In Belle's experiment, the researchers discovered for the first time the energy dependence of exclusive β-meson production reactions. The new data allow us to determine the nature of the exotic Upsilon meson group between 10.63 and 11.02 GeV. The results were published in the Journal of High Energy Physics. More than 400 researchers participated in Belle's experiment, including employees of the International Laboratory of Particle Physics of the Higher School of Economics.
The first Upsilon criterion, composed of b and anti-b quarks, was discovered in 1977. This event simultaneously became the discovery of the β-quark, for which American scientists Max Lederman, Melvin Schwartz and Jack Steinberger were awarded the Nobel Prize in 1988.
For the first time in 2008, scientists discovered that high-energy Upsilon mesons have anomalous properties. Knowing the reasons for these unexpected properties is one of the open questions in hadronic physics. According to theoretical studies, Upsilon states have additional degrees of freedom: light quark, antiquark or valence gluon. Such multiparticle bound states are called exotic hadrons, and they were unknown until recently. Further experimental data were needed to distinguish between the different models for the structure of the Upsilon criteria. Such data were collected in the Belle experiment in 2010 and formed the basis of a study published in the Journal of High Energy Physics.
The Belle detector operated from 1999 to 2010 at Japan's KEK-B electron-positron collider. Physicists around the world have studied the properties of the B+ and B0 criteria, which consist of a heavy anti-β quark and a single light u or d quark. Scientists have discovered the extremely rare decay of these particles, and also studied the differences in the properties of particles and antiparticles (B + and B-, B0 and anti-B0), which allowed us to get closer to understanding the mechanisms of their formation.