Yangilik 25.11.2021 361
O‘zbekiston ilmiy salohiyatiga oid barcha maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan “Milliy ilmiy portal” taqdimoti o‘tkazildi
“InnoWeek.Uz-2021” Xalqaro innovatsion g‘oyalar haftaligi doirasida joriy yilning 26 noyabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi tomonidan O‘zbekistonda ilk bora ishlab chiqilgan mamlakatning ilmiy salohiyatiga oid barcha maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan “Milliy ilmiy portal” hamda Innovatsion rivojlanish vazirligining yangilangan rasmiy veb-sayti taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi tomonidan yo‘lga qo‘yilgan O‘zbekistonda ilk bora mamlakatning ilmiy salohiyatiga oid barcha maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan “Milliy ilmiy portal” taqdimoti, hamda hamda ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida eʼlon qilingan loyihalar tanlovlarini taqdirlash bo‘lib o‘tdi. Ilmiy salohiyatiga oid barcha maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan “Milliy ilmiy portal” O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligining ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida moliyalashtirilgan bo‘lib, Mamlakatimiz olimlari va tadqiqotchilari shuningdek, keng jamoatchilik vakillarini ilm-fan sohasiga birlashtirish maqsadida O‘zbekistonda ilk bora ilm-fan va innovatsiya sohasiga tegishli O‘zbekiston Respublikasi Milliy ilmiy portali ishlab chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 29-oktyabrdagi PF-6097-son “Ilm-fanni 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmonining 2-ilovasi 38-bandida “Mamlakatning ilmiy salohiyatiga oid barcha maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan Milliy ilmiy portal”ni yaratish topshirig‘i belgilangan. Mazkur topshiriqning ijrosi yuzasidan Markazi tomonidan Milliy ilmiy portal http://nsp.gov.uz/ domeni ostida ishga tushirildi.
Milliy ilmiy portalda loyihalar tanlovi, olimlar uchun modul (doktorantura, noshirlik faoliyati, ilmiy stajirovkalar, xalqaro grantlar dasturlar), dayjest va tahliliy maʼlumotnomalar, 450 ga yaqin mahalliy va xorijiy konferensiyalar, 15ga yaqin xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari, xorijiy tashkilotlar bilan tuzilgan memorandumlar, 3000 dan ortiq Milliy ilmiy-texnik axborot resurslari modulida dissertatsiyalar reyestri, 174 ga yaqin Intellektual mulk obyekti byulletenlari bazasi, shuningdek, Ilmiy ishlanmalar va innovatsion g‘oyalarni tijoratlashtirish modulida 143 ta natijador loyihalar to‘g‘risidagi maʼlumotlar bazasini o‘z ichiga oladi.
Innovatsion rivojlanish vazirligining yangilangan rasmiy veb-sayti hozirgi kunning zamonaviy texnologiyalar hamda bugungi kun talablaridan kelib chiqqan holda, yangicha yondashuv asosida qayta yo‘lga qo‘yildi. Vazirlik rasmiy veb-saytini qayta modernizatsiya qilishdan ko‘zlangan asosiy maqsad – Innovatsion rivojlanish vazirligi faoliyatiga oid maʼlumotlar, vazirlik faoliyati davomida yuz berayotgan yangiliklar, hamda keng jamoatchilik vakillari, shuningdek, mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan olim va tadqiqotchilar uchun tashkil etiladigan tanlovlar bo‘yicha axborotlarni sodda va foydalanishda qulayliklar yaratish maqsadida ishlab chiqildi. Shuningdek, yo‘lga qo‘yilgan yangi veb-saytda Vazirlik tomonidan aholiga va keng jamoatchilikka ko‘rsatiladigan interaktiv xizmatlar bitta bo‘limda jamlandi. Vazirik veb-saytining yangilangan ko‘rinishi 24 soat ichida ishga tushadi.

Новости 25.11.2021 356
Состоялась презентация «Национального научного портала», содержащего всю информацию о научном потенциале Узбекистана
В рамках Международной недели инновационных идей «InnoWeek.Uz-2021» 26 ноября текущего года Центром научно-технической информации при Министерстве инновационного развития впервые в Узбекистане был разработан «Национальный научный портал» и представлен обновленный официальный сайт Министерства инновационного развития.
Презентация «Национального научного портала», на котором собрана вся информация о научном потенциале страны, впервые в Узбекистане, запущенном Центром научно-технической информации при Министерстве инновационного развития, а также проектах, заявленных в рамках в рамках государственных программ, связанных с научной деятельностью, состоялась церемония награждения. «Национальный научный портал», на котором размещена вся информация о научном потенциале, финансировался в рамках государственных программ, связанных с научной деятельностью Министерства инновационного развития Республики Узбекистан. Разработан Национальный научный портал Республики Узбекистан в сфере науки и инноваций.
В пункте 38 Приложения 2 Указа Президента Республики Узбекистан от 29 октября 2020 года № ПФ-6097 «Об утверждении концепции развития науки до 2030 года» поставлена ​​задача создания Национального научного портала, содержащего В связи с реализацией данной задачи Центром был запущен Национальный научный портал под доменом http://nsp.gov.uz/.
На национальном научном портале есть подборка проектов, модуль для ученых (аспирантура, издательская деятельность, научные стажировки, международные грантовые программы), дайджесты и аналитические справки, около 450 местных и зарубежных конференций, около 15 международных организаций и финансовых учреждений, заключены меморандумы с зарубежными организациями, Включает в себя более 3000 реестров диссертаций в модуле «Национальные научно-технические информационные ресурсы», около 174 баз данных «Бюллетеней интеллектуальной собственности», а также базу данных 143 успешных проектов в области научных разработок и коммерциализации инновационных идей модуль.
Обновленный официальный сайт Министерства инновационного развития перезапущен на основе нового подхода, основанного на современных технологиях и сегодняшних требованиях. Основной целью ремодернизации официального сайта министерства является предоставление информации о деятельности Министерства инновационного развития, новостей о деятельности министерства, а также информации о конкурсах, организуемых для представителей широкой общественности, а также учеными и исследователями, работающими в нашей стране, и был разработан для того, чтобы создать простоту использования. Также на вновь запущенном сайте в одном разделе собраны интерактивные услуги, оказываемые Министерством населению и широкой общественности. Обновленная версия сайта Wazirik будет запущена в течение 24 часов.