Yangilik 25.11.2021 361
O‘zbekiston ilmiy salohiyatiga oid barcha maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan “Milliy ilmiy portal” taqdimoti o‘tkazildi
“InnoWeek.Uz-2021” Xalqaro innovatsion g‘oyalar haftaligi doirasida joriy yilning 26 noyabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi tomonidan O‘zbekistonda ilk bora ishlab chiqilgan mamlakatning ilmiy salohiyatiga oid barcha maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan “Milliy ilmiy portal” hamda Innovatsion rivojlanish vazirligining yangilangan rasmiy veb-sayti taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi tomonidan yo‘lga qo‘yilgan O‘zbekistonda ilk bora mamlakatning ilmiy salohiyatiga oid barcha maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan “Milliy ilmiy portal” taqdimoti, hamda hamda ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida eʼlon qilingan loyihalar tanlovlarini taqdirlash bo‘lib o‘tdi. Ilmiy salohiyatiga oid barcha maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan “Milliy ilmiy portal” O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligining ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida moliyalashtirilgan bo‘lib, Mamlakatimiz olimlari va tadqiqotchilari shuningdek, keng jamoatchilik vakillarini ilm-fan sohasiga birlashtirish maqsadida O‘zbekistonda ilk bora ilm-fan va innovatsiya sohasiga tegishli O‘zbekiston Respublikasi Milliy ilmiy portali ishlab chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 29-oktyabrdagi PF-6097-son “Ilm-fanni 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmonining 2-ilovasi 38-bandida “Mamlakatning ilmiy salohiyatiga oid barcha maʼlumotlarni o‘z ichiga olgan Milliy ilmiy portal”ni yaratish topshirig‘i belgilangan. Mazkur topshiriqning ijrosi yuzasidan Markazi tomonidan Milliy ilmiy portal http://nsp.gov.uz/ domeni ostida ishga tushirildi.
Milliy ilmiy portalda loyihalar tanlovi, olimlar uchun modul (doktorantura, noshirlik faoliyati, ilmiy stajirovkalar, xalqaro grantlar dasturlar), dayjest va tahliliy maʼlumotnomalar, 450 ga yaqin mahalliy va xorijiy konferensiyalar, 15ga yaqin xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari, xorijiy tashkilotlar bilan tuzilgan memorandumlar, 3000 dan ortiq Milliy ilmiy-texnik axborot resurslari modulida dissertatsiyalar reyestri, 174 ga yaqin Intellektual mulk obyekti byulletenlari bazasi, shuningdek, Ilmiy ishlanmalar va innovatsion g‘oyalarni tijoratlashtirish modulida 143 ta natijador loyihalar to‘g‘risidagi maʼlumotlar bazasini o‘z ichiga oladi.
Innovatsion rivojlanish vazirligining yangilangan rasmiy veb-sayti hozirgi kunning zamonaviy texnologiyalar hamda bugungi kun talablaridan kelib chiqqan holda, yangicha yondashuv asosida qayta yo‘lga qo‘yildi. Vazirlik rasmiy veb-saytini qayta modernizatsiya qilishdan ko‘zlangan asosiy maqsad – Innovatsion rivojlanish vazirligi faoliyatiga oid maʼlumotlar, vazirlik faoliyati davomida yuz berayotgan yangiliklar, hamda keng jamoatchilik vakillari, shuningdek, mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan olim va tadqiqotchilar uchun tashkil etiladigan tanlovlar bo‘yicha axborotlarni sodda va foydalanishda qulayliklar yaratish maqsadida ishlab chiqildi. Shuningdek, yo‘lga qo‘yilgan yangi veb-saytda Vazirlik tomonidan aholiga va keng jamoatchilikka ko‘rsatiladigan interaktiv xizmatlar bitta bo‘limda jamlandi. Vazirik veb-saytining yangilangan ko‘rinishi 24 soat ichida ishga tushadi.

The presentation of the "National Scientific Portal" containing all the information on the scientific potential of Uzbekistan was held
As part of the International Week of Innovative Ideas "InnoWeek.Uz-2021" on November 26 of this year, the Scientific and Technical Information Center under the Ministry of Innovative Development developed for the first time in Uzbekistan the "National Scientific portal" and the updated official website of the Ministry of Innovative Development was presented.
The presentation of the "National Scientific Portal" which contains all the information about the scientific potential of the country for the first time in Uzbekistan, launched by the Scientific and Technical Information Center under the Ministry of Innovative Development, as well as the projects announced within the framework of the state programs related to scientific activity awards ceremony was held. The "National Scientific Portal", which contains all the information about the scientific potential, was financed within the framework of the state programs related to scientific activity of the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan. For the first time in Uzbekistan, the National Scientific Portal of the Republic of Uzbekistan related to the field of science and innovation was developed.
In paragraph 38 of Appendix 2 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 29, 2020 No. PF-6097 "On approval of the concept of development of science until 2030" The task of creating the National Scientific Portal containing In connection with the implementation of this task, the National Scientific Portal was launched by the Center under the domain http://nsp.gov.uz/.
On the national scientific portal, there is a selection of projects, a module for scientists (doctorate studies, publishing activities, research internships, international grant programs), digests and analytical references, about 450 local and foreign conferences, about 15 international organizations and financial institutions, memoranda concluded with foreign organizations, It includes more than 3,000 Dissertations Register in the National Scientific and Technical Information Resources module, about 174 Intellectual Property Bulletins database, as well as a database of 143 successful projects in the Scientific Developments and Commercialization of Innovative Ideas module.
The updated official website of the Ministry of Innovative Development has been relaunched based on a new approach based on modern technologies and today's requirements. The main goal of re-modernization of the official website of the ministry is to provide information on the activities of the Ministry of Innovative Development, news about the activities of the ministry, as well as information on contests organized for representatives of the general public, as well as scientists and researchers working in our country. and was developed in order to create ease of use. Also, on the newly launched website, interactive services provided by the Ministry to the population and the general public have been collected in one section. The updated version of Wazirik's website will be launched within 24 hours.