Yangilik 09.12.2021 465
Toshkent davlat Stomatologiya instituti Oʻzbekistonda WFME xalqaro akkreditatsiyasidan oʻtgan birinchi Oliy taʼlim muassasasi boʻldi
Stomatologiya va yuz-jagʻ jarrohligining dolzarb muammolariga bagʻishlangan “IV xalqaro stomatologlar kongressi” va Respublika stomatologlaring 8-syezdi boʻlib oʻtdi. Ushbu xalqaro kongressda Sogʻliqni saqlash vaziri Bexzod Musayev, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri Abduqodir Toshqulov, shuningdek, xorijlik 150 nafar nufuzli stomatologlar va yurtimizdan eng tajribali soha mutaxassislari ishtirok etdi.
Tadbir davomida qoʻlga kiritilgan xalqaro akkreditatsiya sertifikati Toshkent davlat stomatologiya instituti rektori Nodir Kadirovga topshirildi.
Akkreditatsion Kengashning xulosasiga muvofiq, institutning bakalavriat va magistratura yoʻnalishlari akkreditatsiyadan oʻtdi. Toshkent davlat stomatologiya instituti xalqaro akkreditatsiyasi – Oʻzbekistondagi taʼlim dasturlarini xalqaro sifat standartlariga mosligini baholash jarayoni boʻlib, Oliy taʼlim sifati kafolati Yevropa assotsiatsiyasi (ENQA) aʼzosi va Sifat kafolati agentliklari Yevropa reyestrida (EQAR) mavjud mustaqil xorijiy agentlik tomonidan oʻtkazildi.
Instituti tomonidan xalqaro akkreditatsiyani qoʻlga kiritilishi, institut jamoasi uchun xalqaro taʼlim maydonda koʻpgina imkoniyatlarni kengaytiradi. Xususan, taʼlim dasturlarini dunyo hamjamiyati tomonidan tan olinishi, xorijiy OTMlar bilan hamkorlik oʻrnatish va rivojlantirish, taʼlim jarayonlarining oshkoraligi va ochiqligi taʼminlash, bitiruvchilarning komptentligini oshirishga xizmat qiladi.
Maʼlumot oʻrnida: bugungi kunda Toshkent davlat stomatologiya instituti dunyodagi 20 dan ortiq rivojlangan mamlakatlarning 100 dan ziyod yetakchi xorijiy OTM va ilmiy markazlari bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻygan boʻlib, respublika oliy taʼlim muassasalari orasida Yevropa ittifoqida oʻz filialiga, xalqaro sifat menejmenti ISO 9001:20.15 sertifikatiga hamda Finlyandiyaning JAMK universiteti bilan hamkorlikdagi "Tibbiyot va innovatsiyalar" ilmiy-amaliy jurnaliga ega.

Новости 09.12.2021 476
Ташкентский государственный стоматологический институт стал первым высшим учебным заведением Узбекистана, получившим международную аккредитацию WFME
Проведены «IV Международный съезд стоматологов» и VIII съезд стоматологов республики, посвященные актуальным проблемам стоматологии и челюстно-лицевой хирургии. В этом международном конгрессе приняли участие министр здравоохранения Бехзод Мусаев, министр высшего и среднего специального образования Абдугадир Ташкулов, а также 150 авторитетных зарубежных стоматологов и наиболее опытные специалисты нашей страны.
Сертификат международной аккредитации, полученный в ходе мероприятия, был вручен ректору Ташкентского государственного стоматологического института Нодиру Кадырову.
Согласно заключению Аккредитационного Совета аккредитованы бакалавриат и магистратура института. Международная аккредитация Ташкентского государственного стоматологического института представляет собой процесс оценки соответствия образовательных программ в Узбекистане международным стандартам качества и была проведена независимым зарубежным агентством, членом Европейской ассоциации обеспечения качества высшего образования (ENQA) и член Европейского реестра агентств по обеспечению качества (EQAR).
Получение институтом международной аккредитации расширит многие возможности в сфере международного образования для коллектива института. В частности, он служит признанию образовательных программ мировым сообществом, налаживанию и развитию сотрудничества с зарубежными вузами, обеспечению прозрачности и открытости образовательных процессов, повышению компетентности выпускников.
Для справки: на сегодняшний день Ташкентский государственный стоматологический институт наладил сотрудничество с более чем 100 ведущими зарубежными вузами и научными центрами более 20 развитых стран мира, среди высших учебных заведений республики имеет филиал в Европейском Союзе, международный сертификат менеджмента качества ISO 9001:20.15 и финский сертификат Имеет научно-практический журнал «Медицина и инновации» в сотрудничестве с JAMK University.