Yangilik 10.12.2021 256
“Oʼzbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini taʼminlash toʼgʼrisida”gi Oʼzbekiston Respublikasi Qonunining mazmun-mohiyatiga bag'ishlangan tadbir
11-dekabr kuni Oʼzbekiston Fanlar akademiyasi Seysmologiya institutida “Oʼzbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini taʼminlash toʼgʼrisida”gi Oʼzbekiston Respublikasi Qonunining mazmun-mohiyati va ahamiyatini tegishli tashkilotlar va aholi oʼrtasida tushuntirishga qaratilgan tadbir oʼtkazildi. Unda FА Seysmologiya hamda Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti yetakchi olimlari, soha mutaxassislari, Toshkent shahar hokimligi, Mahalla va oilani qoʼllab-quvvatlash vazirligi, Toshkent shahar Favqulotda vaziyatlar boshqarmasi, Toshkent viloyati Xalq taʼlimi boshqarmasi, Toshkent shahar Sogʼliqni saqlash boshqarmasi vakillari ishtirok etdi.
Tadbirni FА vitse-prezidenti, professor S.Mirzayev ochib berdi. Shundan soʼng Seysmologiya instituti direktor oʼrinbosari, professor V.Ismailov va FVV boshqarma boshligʼi Q.Qoʼchqorov maʼruzalari tinglandi, muhokama qilindi hamda va savollarga javob berildi.

Новости 10.12.2021 267
Мероприятие, посвященное сути Закона Республики Узбекистан «Об обеспечении сейсмической безопасности населения и территории Республики Узбекистан»
11 декабря в Институте сейсмологии Академии наук Узбекистана состоялось мероприятие, направленное на разъяснение сути и значения Закона Республики Узбекистан «Об обеспечении сейсмической безопасности населения и территории Республики Узбекистан» среди соответствующих организаций и жителей. В нем приняли участие ведущие ученые ФАН Института сейсмологии и сейсмостойкости механики и сооружений, специалисты в данной области, представители Ташкентского городского хокимията, Министерства соседства и поддержки семьи, Управления по чрезвычайным ситуациям города Ташкента, Управления народного образования города Ташкента. обл., Управление здравоохранения г.Ташкента.
Мероприятие открыл вице-президент ФА, профессор С.Мирзаев. После этого были заслушаны, обсуждены и даны ответы на вопросы лекции заместителя директора Института сейсмологии, профессора В. Исмаилова и заведующего отделом ФВВ К. Кочкарова.