Yangilik 10.12.2021 256
“Oʼzbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini taʼminlash toʼgʼrisida”gi Oʼzbekiston Respublikasi Qonunining mazmun-mohiyatiga bag'ishlangan tadbir
11-dekabr kuni Oʼzbekiston Fanlar akademiyasi Seysmologiya institutida “Oʼzbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini taʼminlash toʼgʼrisida”gi Oʼzbekiston Respublikasi Qonunining mazmun-mohiyati va ahamiyatini tegishli tashkilotlar va aholi oʼrtasida tushuntirishga qaratilgan tadbir oʼtkazildi. Unda FА Seysmologiya hamda Mexanika va inshootlar seysmik mustahkamligi instituti yetakchi olimlari, soha mutaxassislari, Toshkent shahar hokimligi, Mahalla va oilani qoʼllab-quvvatlash vazirligi, Toshkent shahar Favqulotda vaziyatlar boshqarmasi, Toshkent viloyati Xalq taʼlimi boshqarmasi, Toshkent shahar Sogʼliqni saqlash boshqarmasi vakillari ishtirok etdi.
Tadbirni FА vitse-prezidenti, professor S.Mirzayev ochib berdi. Shundan soʼng Seysmologiya instituti direktor oʼrinbosari, professor V.Ismailov va FVV boshqarma boshligʼi Q.Qoʼchqorov maʼruzalari tinglandi, muhokama qilindi hamda va savollarga javob berildi.

The event dedicated to the essence of the Law of the Republic of Uzbekistan "On ensuring the seismic safety of the population and territory of the Republic of Uzbekistan"
On December 11, the Institute of Seismology of the Academy of Sciences of Uzbekistan held an event aimed at explaining the essence and importance of the Law of the Republic of Uzbekistan "On ensuring seismic safety of the population and territory of the Republic of Uzbekistan" among relevant organizations and residents. It was attended by leading scientists of FA Institute of Seismology and Seismic Strength of Mechanics and Structures, experts in the field, representatives of Tashkent City Hokimity, Ministry of Neighborhood and Family Support, Emergency Situations Department of Tashkent City, Department of Public Education of Tashkent Region, Health Department of Tashkent City.
The event was opened by the vice-president of FA, professor S. Mirzayev. After that, the lectures of the deputy director of the Institute of Seismology, professor V. Ismailov and the head of the FVV department K. Kochkarov were heard, discussed and questions were answered.