Yangilik 21.12.2021 302
«Startap tashabbuslari» yoshlarning innovatsion g‘oya va startap loyihalarini qo‘llab-quvvatlash dasturining 5-davri yakuniy bosqichi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 21 dekabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligida «O‘zbekiston yoshlar forumi – 2021» haftaligi doirasidagi «Startap tashabbuslari» yoshlarning innovatsion g‘oya va startap loyihalarini qo‘llab-quvvatlash dasturining 5-davri yakuniy bosqichi g‘olib loyihalarini taqdimoti va jamoalarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda 40 ta istiqbolli startap loyihalar ko‘rgazmasi, 5 ta eng yuqori ball to‘plagan loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov, O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi direktori Alisher Saʼdullayev hamda qator mutasaddi tashkilotlarning rahbar va vakillari ishtirok etdi. Ibrohim Abdurahmonov tadbirda o‘z nutqi bilan ishtirok etib, tadbirni ochib berdi.
Dasturning 5-davrida ishtirok etish uchun arizalar onlayn qabul qilindi va kelib tushgan arizalar soni oldingi davrlariga nisbatan ancha ko‘proq bo‘ldi. Dasturda ishtirok etish uchun respublikaning barcha hududlaridan 905 ta ariza kelib tushdi. Bu avvalgi davrga nisbatan 38 foizga ko‘pdir. Loyihada ishtirok etayotgan yoshlarning umumiy soni jamoa aʼzolarini hisobga olgan holda 1972 nafar.
"Demo day" yakuniy tadbirida respublika bo‘ylab 40 ta eng istiqbolli startap loyihalarni (har bir viloyatdan 2 tadan 5 tagacha) g‘olib bo‘lish uchun tanlab olindi.
Taʼkidlash joizki, «Startap tashabbuslari» - bu yoshlar, xususan, oliy taʼlim muassasalari talabalari hamda kasb-hunar kollejlari va litsey bitiruvchilarining innovatsion g‘oyalari va startap loyihalarini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan kompleks dastur.

21 декабря т.г. в Министерстве инновационного развития состоялась презентация проектов-победителей и награждение команд финального этапа 5-го периода программы «Стартап-инициативы» поддержки инновационных идей и стартап-проектов молодых человек в рамках недели «Молодежный форум Узбекистана – 2021».
Здесь прошла выставка 40 перспективных стартап-проектов и презентация 5 проектов, набравших наибольшее количество баллов.
В мероприятии приняли участие Министр инновационного развития Республики Узбекистан Ибрагим Абдурахманов, Директор Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан Алишер Садуллаев, руководители и представители ряда официальных организаций. Ибрагим Абдурахманов принял участие в мероприятии со своим выступлением и открыл мероприятие.
Заявки на участие в 5-м цикле программы принимались онлайн, и количество поступивших заявок было намного выше, чем в предыдущих циклах. Из всех регионов республики поступило 905 заявок на участие в программе. Это на 38% больше, чем в предыдущем периоде. Общее количество молодых людей, участвующих в проекте, составляет 1972 человека, включая членов команды.
На финальном мероприятии «Демо-день» для победы были отобраны 40 самых перспективных стартап-проектов (от 2 до 5 из каждого региона) по республике.
Следует отметить, что «Стартап-инициативы» — это комплексная программа, направленная на поддержку развития инновационных идей и стартап-проектов молодежи, в частности, студентов высших учебных заведений и выпускников профессиональных колледжей и лицеев.