Yangilik 08.02.2022 419
“Yangi Oʻzbekiston” gazetasining 2022-yil, 9-fevral sonida OʻzRFA vitse-prezidenti, tarix fanlari doktori, professor Bahrom Abduhalimovning “Alisher Navoiy “Gʻazaliyot devoni”ning faksimile nashri” nomli maqolasi eʼlon qilindi.
Prezidentimizning 2020-yil 19-oktyabrdagi “Buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 580-yilligini keng nishonlash toʻgʻrisida”gi qarorida Alisher Navoiy asarlarining faksimile nashrlarini amalga oshirish masalasiga alohida urgʻu berilgani bejiz emas. Zero, Navoiy asarlarining barcha nashrlarini ham talab darajasida amalga oshirilgan, deb boʻlmaydi. Baʼzi soʻzlarning imlosida vujudga kelgan xatoliklar tufayli ulugʻ mutafakkir aytmoqchi boʻlgan asl maʼnodan chalgʻib ketish yoki erkin talqin etish holatlari ham uchrab turadi. Shu maʼnoda, Navoiy asarlari qoʻlyozmasini tadqiq etish va ularning asl nusxasini (faksimile shaklida) ilm ahli va xalqqa taqdim etib borishga doimiy ehtiyoj seziladi.
Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti tomonidan yaqinda nashr etilgan Alisher Navoiyning “Gʻazaliyot devoni” faksimilesi mazkur qaror ijrosining amaliy natijalaridan biri boʻldi, deyish mumkin. Ushbu kitob institut fondidagi Alisher Navoiy “Gʻazaliyot devoni” nomli noyob qoʻlyozmasining faksimile nashri hisoblanadi. U mustaqilligimizning 30 yil ­ ligiga va Navoiyning 580-yillik sanalariga bagʻishlanadi.
Qoʻlyozma asar Navoiy hayotligi chogʻi — 1492-­1493-yilda, uning zamondoshi “xattotlar sultoni” nomi bilan mashhur boʻlgan Sultonali Mashhadiy (1432­1520) tomonidan yuksak did bilan koʻrkam nastaʼliq xatida koʻchirilgan. Devondan muallifning 335 ta gʻazali oʻrin olgan.
Maʼlumki, Sultonali Mashhadiy uzoq vaqt Temuriylar saroyida faoliyat yuritgan. Ushbu xattot ijodiy faoliyatining eng barq urgan yillari Husayn Boyqaro hukmronligi (1469­1506) va Navoiy ijod etgan davrga toʻgʻri keladi. Qoʻlyozma XV asr Hirot kitobat sanʼatining yuksak namunalaridan hisoblanadi. Sheʼrlar matni har bir varaqda ikki ustunli jadvalga boʻlib koʻchirilgan, atrofi ziynatlangan. Boshlanishida oltin suvi bilan nafis frontispis ishlangan.
Chop etilgan ushbu kitobga professor A.Erkinov va PhD O. Madaliyeva tomonidan oʻzbek, ingliz va rus tillarida kirish tadqiqoti yozilgan, shuningdek, devonning xususiyatidan kelib chiqib, ikkita ilova shakllantirilgan. Tadqiqot mualliflarining fikriga koʻra, ushbu qoʻlyozma 1492­1498-yillar davomida tuzilgan “Xazoyin ul­maoniy” devonlar majmuasining protodevoni boʻlishi mumkin.
“Proto” (proto) coʻzi “birinchi”, “dastlabki”, “boshlangʻich” degan maʼnolarni anglatib, biror narsaning dastlabki, endi­endi shakllanayotgan bosqichini bildiradi. “Gʻazaliyot devoni”ning 898/1492-yilda, yaʼni “Xazoyin ul­maoniy”ning tartib berish jarayonlari boshlangan vaqtda koʻchirilgani va albatta, qoʻlyozmaning tarkibi uning mazkur devonlar majmuasiga nisbatan protodevon boʻlganiga asoslar yaratadi, deydi tadqiqot mualliflari.
Professor Hamid Sulaymonov (1910­1979) oʻz vaqtida bu qoʻlyozma varaqlarining ayrimlari yirtilgan va shu munosabat bilan yuzta gʻazal tushib qolgan boʻlishi mumkinligini qayd etgan edi. Tadqiqotlar natijasi baʼzi oʻrinlarda uzilishlar mavjudligi, ammo ular u qadar koʻp emasligini koʻrsatdi.
"Gʻazaliyot devoni” qoʻlyozmasining muhim jihatlaridan yana biri — u maʼlum muddat Qoʻqon xoni Amir Umarxon (1809­1822) kutubxonasida saqlangan. Nusxaning ayrim varaqlariga qoʻyilgan Umarxonning ikki xil muhri ushbu fikrni tasdiqlaydi.
Asarning ushbu asl nusxasi oʻzida buyuk mutafakkirning ilmiy­ijodiy merosini saqlash bilan birga uning koʻchirilgan davri kitobati, miniatyurasi, xattotligi, muqovasozligi kabi sanʼatning bir necha turlarini ham oʻzida mujassam etgan. Shu sababdan ham ushbu faksimile nashr mutaxassislardan tashqari sanʼatsevar xalqimizni Navoiy asarlarining asl matni bilan tanishtirib, ularni oʻsha davr betakror sanʼat namunalaridan ham bahramand etadi.
Ushbu turdagi nashr noyob qoʻlyozmaning umrini uzaytirish va butun dunyo mutaxassislarini asl matndan foydalana olishlari uchun imkon yaratish kabi maqsadlarni koʻzlab amalga oshiriladi. Ayni vaqtda Alisher Navoiy “Gʻazaliyot devoni” qoʻlyozmasining yangi faksimile nashri navoiyshunos mutaxassislarga va xalqimizga munosib tuhfa boʻldi.

Новости 08.02.2022 422
В номере газеты «Яны Узбекистон» от 9 февраля 2022 года опубликована статья вице-президента УзРФА, доктора исторических наук, профессора Бахрома Абдухалимова «Факсимильное издание «Газалиет деван» Алишера Навои».
Неслучайно в постановлении Президента от 19 октября 2020 года «О широком праздновании 580-летия со дня рождения великого поэта и мыслителя Алишера Навои» особое внимание было уделено вопросу факсимильных изданий Алишера Навои. произведения Навои. Ведь нельзя сказать, что все редакции произведений Навои были выполнены на уровне спроса. Из-за ошибок в написании некоторых слов бывают случаи отклонения от первоначального значения великого мыслителя или вольная интерпретация. В этом смысле существует постоянная потребность исследовать рукописи произведений Навои и представлять их оригиналы (в факсимильной форме) ученым и народу.
Можно сказать, что одним из практических результатов реализации этого решения стало изданное недавно Институтом востоковедения им. Абу Райхана Беруни Академии наук Узбекистана факсимиле «Газальет дивана» Алишера Навои. Эта книга представляет собой факсимильное издание редкой рукописи Алишера Навои под названием «Газалиёт дивани», находящейся в фонде института. Он посвящен 30-летию нашей независимости и 580-летию Навои.
При жизни Навои - в 1492-1493 гг. рукопись была с высоким вкусом переписана в прекрасном письме-настаке Султанали Машхади (1432-1520), известного как "султан каллиграфов". 335 газелей автора были вывезены из Девона.
Известно, что Султанали Машхади долгое время работал во дворце Тимуридов. Лучшие годы творческой деятельности этого каллиграфа приходятся на правление Хусейна Бойкары (1469-1506) и период творчества Навои. Рукопись считается одним из лучших образцов гератского литературного искусства XV века. Текст стихов скопирован в двухколоночную таблицу на каждой странице, оформленную вокруг. Вначале золотой водой был сделан изящный фронтиспис.
Предисловие к этой изданной книге было написано профессором А. Эркиновым и к. д. н. Мадалиевой на узбекском, английском и русском языках, а также два приложения, исходя из характера книги. По мнению авторов исследования, данная рукопись может быть протодевоном комплекса девонов «Хазойин Улмаони», составленного в 1492–1498 годах.
Слово «прото» (proto) означает «первый», «начальный», «начальный» и означает начальную, конечную стадию чего-либо. По мнению авторов исследования, тот факт, что «Газальет Диван» был переписан в 898/1492 году, то есть в момент начала заказа «Хазайн Улмаани» и, конечно же, состав рукописи является протодиваном по сравнению с этим комплексом диванов.
Профессор Хамид Сулайманов (1910-1979) отметил, что некоторые страницы этой рукописи были вырваны и что, возможно, выпала сотня газелей. Результаты исследования показали, что перебои в некоторых местах есть, но их не так много.
Еще одним важным аспектом рукописи «Газальет Диван» является то, что она некоторое время хранилась в библиотеке Кокан-хана Амир-Умар-хана (1809-1822 гг.) Это мнение подтверждают две разные печати Умар-хана, помещенные на некоторых страницах копии.
Эта оригинальная копия произведения, сохраняя научное и творческое наследие великого мыслителя, также включает в себя несколько видов искусства, таких как книги, миниатюры, каллиграфия и обложки периода его копирования. Именно поэтому данное факсимильное издание познакомит наших искусствоведов с оригинальным текстом произведений Навои и позволит им насладиться уникальным искусством того времени.
Этот тип публикации делается с целью продлить жизнь уникальной рукописи и дать возможность экспертам по всему миру использовать оригинальный текст. В то же время достойным подарком навоийским специалистам и нашему народу стало новое факсимильное издание рукописи Алишера Навои «Газальет диван».