Yangilik 03.01.2023 676
Yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasiga muvofiq Buxoro viloyatining Qorako'l tumanida raqamli texnologiyalarga ixtisoslashgan va zamonaviy talablarga javob beradigan IT-Klaster faoliyati yo'lga qo'yilmoqda, uning maqsadi axborot texnologiyalari sohasida ta'limdan ishlab chiqarishga qadar kompleks zanjir yaratish bo'ladi.
It klasterida 5600 o'rinli universitet, 100 o'rinli inkubatsiya markazi va 50 o'rinli masofaviy xizmatlarni eksport qilish markazi, 1435 o'rinli talabalar turar joyi va ishchilar uchun mehmonxona, ovqat xonasi, ochiq va yopiq sport majmualari mavjud.
Joriy yilning 10 oktabr kuni O'zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Buxoro viloyati hokimligi va Hindistonning Acharya institutlari o'rtasida yangi universitet - "Acharya International University of Uzbekistan" ni tashkil etish bo'yicha o'zaro hamkorlik to'g'risida bitim imzolandi.
Uchrashuvda mazkur yo'nalishda ishlarni davom ettirish, yangi qo'shma loyihalarni ishlab chiqish masalalari ham muhokama qilindi.

В соответствии со Стратегией развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в Каракульском районе Бухарской области запускается деятельность специализирующегося на цифровых технологиях и отвечающего современным требованиям IT-кластера, целью которого будет создание комплексной цепочки от образования до производства в сфере информационных технологий.
IT-кластер будет включать в себе университет на 5600 мест, инкубационный центр на 100 мест и центр по экспорту удаленных услуг на 50 мест, студенческое общежитие на 1435 мест и гостиницу для работников, столовую, открытый и закрытый спортивные комплексы.
10 октября текущего года между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, хокимиятом Бухарской области и Acharya Institutes Индии было подписано соглашение о взаимном сотрудничестве по созданию нового вуза - Acharya International University of Uzbekistan.
На встрече также были обсуждены вопросы продолжения работы в данном направлении, разработки новых совместных проектов.