Yangilik 20.10.2021 149
Ilmiy-texnik axborot markazi va Belarus ilmiy -texnik sohani tizimli tahlil qilish va axborot bilan taʼminlash instituti davlat muassasasi oʻrtasida hamkorlik Memorandumi imzolandi
Joriy yilning 21-oktyabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi va Fan va texnika davlat qoʻmitasining “Belarus ilmiy -texnik sohani tizimli tahlil qilish va axborot bilan taʼminlash instituti” davlat muassasasi (GU “BelISA”) oʻrtasida hamkorlik Memorandumi imzolandi.
Ushbu Memorandumni imzolashdan maqsad – Oʻzbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi oʻrtasida ilmiy -texnik axborot sohasidagi xalqaro hamkorlikni mustahkamlashdan iborat.
Tomonlar oʻrtasidagi Memorandum doirasida, davlatlarning amaldagi qonunchiligiga muvofiq, quyidagi vazifalar amalga oshiriladi:
– ilmiy va ilmiy-texnik axborot almashish;
– hamkorlikda ilmiy -texnik va innovatsion loyihalarni amalga oshirish;
– tomonlarning dastlabki kelishuviga binoan xalqaro konferensiyalar, simpoziumlar, seminarlar, amaliyotlar, forumlarda ishtirok etish;
– ilmiy va ilmiy -texnik axborot sohasida kadrlar almashinuvi, malakasini oshirish;
– ilmiy -texnik va innovatsion sohalarda boshqa hamkorlikdagi tadbirlarni tashkil etish va oʻtkazish.
Bu hamkorlik ilmiy-texnik tizimni mustahkamlashga, tashkilotlar oʻrtasida oʻzaro tajribani boyitishga va strategik aloqalarni amalga oshirish uchun keyingi imkoniyatlarning oʻsishiga olib keladi.

Новости 20.10.2021 192
Подписан Меморандум о сотрудничестве между Центром научно-технической информации и Государственным институтом системного анализа и информационного обеспечения научно-технической сферы Беларуси
21 октября текущего года подписан Меморандум о сотрудничестве между Центром научно-технической информации при Министерстве инновационного развития и государственным учреждением «Институт системного анализа и информационного обеспечения научно-технической сферы Беларуси» (ГУ « БелИСА») Государственного комитета по науке и технологиям.
Целью подписания настоящего Меморандума является укрепление международного сотрудничества в области научно-технической информации между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь.
В рамках Меморандума между сторонами в соответствии с действующим законодательством стран выполняются следующие задачи:
- обмен научной и научно-технической информацией;
- реализация научно-технических и инновационных проектов в сотрудничестве;
- участие в международных конференциях, симпозиумах, семинарах, практиках, форумах по предварительному согласованию сторон;
- обмен кадрами в области научной и научно-технической информации, повышение квалификации;
- организация и проведение других совместных мероприятий в научно-технической и инновационной сферах.
Это сотрудничество ведет к укреплению научно-технической системы, обогащению взаимного опыта между организациями и росту дальнейших возможностей для реализации стратегических отношений.