Yangilik 11.04.2023 521
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov vazirlik markaziy apparati va tizim tashkilotlaridagi yoshlar bilan uchrashdi. Uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 11-aprel kuni yoshlar siyosati sohasidagi ishlar natijadorligini oshirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yigʻilishida koʻtarilgan masalalar, berilgan topshiriqlar muhokama qilindi.
I. Abdurahmonov Prezidentimizning “Yoshlar bilan ishlash – hayot-mamot va xavfsizlik masalasi” degan gaplariga alohida urgʻu berib, yoshlarning bilim olishlari, rivojlanishlari uchun soʻnggi yillarda ko‘plab imkoniyat yaratilayotgani va sharoitlarni kengaytirish boʻyicha aniq topshiriqlar berilganini qayd etdi. Mana shu sharoitlardan unumli foydalanish zarurligi haqida gapirarkan, vazir yoshlarga oʻz hayotidan misollar keltirib, muvaffaqiyatga erishish yoʻlidagi maslahatlarini berdi.
Oʻz oldiga katta maqsadlar qoʻyish va bu maqsadlarga erishishda oʻzini ayamaslik, oldinda turgan turli toʻsiqlardan oʻtish uchun bor imkoniyatlarni ishga solish, muammolarni koʻra bilish, ularning yechimini topish hamda hal qilish, atrofida jamoa shakllantirish va hamkorlikda ishlash lozimligini aytdi. Shu bilan birga mana shu ulkan maqsadlar Vatan rivoji, taraqqiyoti, kelajagi uchun xizmat qilishi zarurligi muhim ekanligi qayd etildi.
Uchrashuv davomida yoshlar ham soʻzga chiqib, oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar, turli takliflarni bildirdilar. Xususan, vazirlik markaziy apparati va tizim tashkilotlaridagi yosh kadrlarni rotatsiya qilish, ularga bevosita oliy taʼlim muassasalari faoliyati bilan yaqindan tanishish imkoniyatini yaratish kabi takliflar uchrashuv ishtirokchilari tomonidan iliq kutib olindi.

Новости 11.04.2023 521
Министр высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов встретился с молодежью из центрального аппарата министерства и его подведомственных организаций. На встрече обсуждены вопросы, поднятые на видеоселекторном совещании под руководством президента Шавката Мирзиёева о мерах по повышению эффективности работы в сфере молодежной политики
И. Абдурахманов отдельно подчеркнул слова Президента «Работа с молодежью – это жизненно важный вопрос», и отметил, что в последние годы созданы большие возможности для воспитания и развития молодежи. Говоря о необходимости эффективного использования этих условий, министр привел молодым людям примеры из своей жизни и дал советы, как добиться успеха.
- Необходимо ставить перед собой большие цели и не жалеть себя в их достижении, использовать все возможности для преодоления различных препятствий, уметь видеть проблемы и находить решения, формировать вокруг себя команду и работать вместе, - сказал министр. - При этом важно, чтобы эти цели служили развитию, прогрессу и будущему Родины.
В ходе встречи предоставлено слово и молодёжи, они получили ответы на интересующие их вопросы, выдвинули свои предложения. В частности, участники встречи горячо приветствовали такие предложения, как ротация молодых кадров в центральном аппарате министерства и подведомственных организациях, предоставление им возможности ознакомиться с деятельностью высших образовательных учреждений.