Yangilik 02.11.2023 115
“O’zbekiston milliy innovatsion tizimini modernizatsiya qilish” loyihasi doirasida seminar bo’lib o’tdi.
Joriy yilning 3-noyabr kuni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, hamda Jahon bankining “Oʻzbekiston milliy innovatsion tizimini
modernizatsiya qilish” loyihasi doirasida  “Ilmiy maqolalarni yuqori sifatli jurnallarda bepul chop etish imkoniyatlari va xalqaro maʼlumotlar bazalaridan samarali foydalanish vositalari” mavzusida seminar tashkil etildi. Unda Ilmiy-texnik axborot markazi Ilmmetriyani rivojlantirish va ilmiy rivojlanishni prognoz qilish departamenti boshligʻi Diana Abdumuminova maʼruza qildi.
Seminarda Vazirlik tomonidan moliyalashtirilgan loyihalar rahbarlari va ishtirokchilari qatnashdi. Maʼruza davomida Ilmiy tadqiqotlar sifatini oshirish (REP) dasturi maqsadlari va loyihalardan kutiladigan asosiy koʻrsatkichlar mavzusida muhokama boʻlib oʻtdi. Shuningdek, seminar davomida tadqiqotlarni tijoratlashtirish dasturi (RCP), korxonalarni ilmiy-tadqiqot ishlariga investitsiya qilish dasturi BIRD  va MUNIS kichik loyihalari uchun grantlarni moliyalashtiruvchi dasturi boʻyicha maʼlumotlar berildi.

The seminar took place within the framework of the project “Modernization of the national innovation system of Uzbekistan”.
November 3 of this year, the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and the World Bank “National Innovation System of Uzbekistan”
modernization" a seminar was organized on the topic "Opportunities for free publication of scientific articles in quality journals and means of effective use of international databases." The report was made by Diana Abdumuminova, head of the department of scientific development and forecasting of the Center for Scientific and Technical Information.
The seminar was attended by managers and participants of projects financed by the Ministry. During the lecture, there was a discussion of the goals of the Research Excellence Program (REP) and the main indicators expected from projects. The workshop also provided information on the Research Commercialization Program (RCP), BIRD, the Enterprise Investment in Research and Development program, and MUNIS, the Small Project Grant Program.