Yangilik 20.09.2025 4
2025-yil 20-sentabr kuni Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetida Yaponiyaning Soka universiteti delegatsiyasi ishtirokida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Dastlab “Do‘stlik bog‘i”da Alisher Navoiy haykali poyiga sakura ko‘chati ekildi. Bu ezgu an’ana O‘zbekiston va Yaponiya do‘stligining ramzi sifatida Soka universiteti asoschisi, tinchlik va insonparvarlik g‘oyalarini targ‘ib etgan doktor Daysaku Ikeda xotirasiga bag‘ishlandi.
Alohida qayd etish joizki, doktor Daysaku Ikeda sa’y-harakatlari bilan 2004-yilda Yaponiyadagi Soka universitetida aynan buyuk ajdodimiz Alisher Navoiy haykali o‘rnatilgan edi. Bu yodgorlik O‘zbekiston hukumati tomonidan tuhfa etilgan bo‘lib, u xalq rassomi Ravshan Mirtojiyev ijod mahsuli sanaladi.
Haykal poydevoriga Navoiyning quyidagi hikmatli so‘zlari bitilgan:
“Olam ahli, bilingizkim, ish emas dushmanligʻ,
Yor oʻling bir-biringʻizgakim, erur yorligʻ ish”
Shundan so‘ng universitet foyesida “Olam ichra tanho – Navoiy” nomli fotoko‘rgazmaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda doktor Daysaku Ikeda tomonidan olingan noyob fotosuratlar namoyish etildi. Delegatsiya universitetga 35 ta maxsus tarixiy suratlarni tuhfa qildi.
Tadbir davomida doktor Ikedaga bag‘ishlangan videorolik namoyish qilindi. Universitet rektori akademik Shuhrat Sirojiddinov, Soka universiteti prezidenti professor Sudzuki hamda delegatsiya vakillari Navoiyning insonparvarlik g‘oyalari va Ikeda falsafasidagi mushtaraklikni alohida ta’kidladilar.

Новости 20.09.2025 4
20 сентября 2025 года в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы состоялось духовно-просветительское мероприятие с участием делегации Университета Сока из Японии.
Сначала в «Парке дружбы» у подножия памятника Алишеру Навои была посажена саженец сакуры. Эта благородная традиция посвящена памяти доктора Дайсаку Икэды, основателя Университета Сока, пропагандировавшего идеи мира и гуманизма, и символизирует дружбу между Узбекистаном и Японией.
Следует особо отметить, что благодаря усилиям доктора Дайсаку Икэды в 2004 году в Университете Сока в Японии был установлен памятник великому предку Алишеру Навои. Этот монумент был подарен правительством Узбекистана и является произведением народного художника Равшана Миртожиева.
На пьедестале памятника высечены следующие мудрые слова Навои:
“Olam ahli, bilingizkim, ish emas dushmanligʻ,
Yor oʻling bir-biringʻizgakim, erur yorligʻ ish”
После этого в фойе университета состоялась церемония открытия фотовыставки под названием «Олам ичра танхо – Навои». На ней были представлены уникальные фотографии, сделанные доктором Дайсаку Икэдой. Делегация также преподнесла университету 35 особых исторических снимков.
В ходе мероприятия был показан видеоролик, посвящённый доктору Икэде. Ректор университета академик Шухрат Сирожиддинов, президент Университета Сока профессор Судзуки и члены делегации особо подчеркнули общность идей гуманизма Навои и философии Икэды.