Yangilik 20.09.2025 4
2025-yil 20-sentabr kuni Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetida Yaponiyaning Soka universiteti delegatsiyasi ishtirokida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Dastlab “Do‘stlik bog‘i”da Alisher Navoiy haykali poyiga sakura ko‘chati ekildi. Bu ezgu an’ana O‘zbekiston va Yaponiya do‘stligining ramzi sifatida Soka universiteti asoschisi, tinchlik va insonparvarlik g‘oyalarini targ‘ib etgan doktor Daysaku Ikeda xotirasiga bag‘ishlandi.
Alohida qayd etish joizki, doktor Daysaku Ikeda sa’y-harakatlari bilan 2004-yilda Yaponiyadagi Soka universitetida aynan buyuk ajdodimiz Alisher Navoiy haykali o‘rnatilgan edi. Bu yodgorlik O‘zbekiston hukumati tomonidan tuhfa etilgan bo‘lib, u xalq rassomi Ravshan Mirtojiyev ijod mahsuli sanaladi.
Haykal poydevoriga Navoiyning quyidagi hikmatli so‘zlari bitilgan:
“Olam ahli, bilingizkim, ish emas dushmanligʻ,
Yor oʻling bir-biringʻizgakim, erur yorligʻ ish”
Shundan so‘ng universitet foyesida “Olam ichra tanho – Navoiy” nomli fotoko‘rgazmaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda doktor Daysaku Ikeda tomonidan olingan noyob fotosuratlar namoyish etildi. Delegatsiya universitetga 35 ta maxsus tarixiy suratlarni tuhfa qildi.
Tadbir davomida doktor Ikedaga bag‘ishlangan videorolik namoyish qilindi. Universitet rektori akademik Shuhrat Sirojiddinov, Soka universiteti prezidenti professor Sudzuki hamda delegatsiya vakillari Navoiyning insonparvarlik g‘oyalari va Ikeda falsafasidagi mushtaraklikni alohida ta’kidladilar.

The photo exhibition “Alone in the World – Navoi” has opened.
On September 20, 2025, at the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature, a spiritual and educational event was held with the participation of a delegation from Soka University of Japan.
The event began in the “Friendship Park,” where a sakura sapling was planted at the foot of the monument to Alisher Navoi. This noble tradition was dedicated to the memory of Dr. Daisaku Ikeda, founder of Soka University and advocate of peace and humanism, and symbolizes the friendship between Uzbekistan and Japan.
It is noteworthy that through the efforts of Dr. Daisaku Ikeda, in 2004 a monument to our great ancestor Alisher Navoi was erected at Soka University in Japan. This monument was a gift from the Government of Uzbekistan and is the work of the People’s Artist Ravshan Mirtojiyev.
On the pedestal of the monument are inscribed Navoi’s wise words:
“O people of the world, know that enmity is not worthy,
Be friends to one another, for friendship is the true path.”
Afterwards, the opening ceremony of the photo exhibition titled “Alone in the World – Navoi” was held in the university foyer. Unique photographs taken by Dr. Daisaku Ikeda were displayed, and the delegation presented the university with 35 special historical photos.
During the event, a video dedicated to Dr. Ikeda was shown. The university’s rector, academician Shuhrat Sirojiddinov, Soka University President Professor Suzuki, and members of the delegation highlighted the shared values between Navoi’s humanistic ideas and Ikeda’s philosophy.