Yangilik 22.09.2025 2
Bugun ilm-fan va texnologiyalar mislsiz sur’atlar bilan rivojlanayotgan bir davrda yashayapmiz. Innovatsiyalar nafaqat ijtimoiy taraqqiyotning, balki iqtisodiy raqobatbardoshlikning ham bosh mezoniga aylangan. Ayniqsa, intellektual mulk, ixtirolar va ularni himoya qilish masalalari har qachongidan dolzarb bo‘lib bormoqda. Zero, bugun g‘oya egasi o‘z mulkini himoya qilmasa, ertaga uni bozorda ko‘ra olmaydi.
Ana shunday dolzarb muammolar yechimini topish, xalqaro tajriba asosida samarali yo‘nalishlarni belgilash maqsadida Innovatsion rivojlanish agentligida “Xalqaro patent strategiyalari va investitsiyalarni boshqarish” mavzusidagi seminar bo'lib o'tdi. Ushbu seminar Innovatsion rivojlanish agentligi hamda AQSh Savdo vazirligining Savdo huquqini rivojlantirish dasturi (CLDP) hamkorligida tashkil etildi.
Seminarda davlat idoralari, oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari vakillari, xususiy sektor mutaxassislari hamda xalqaro ekspertlar ishtirok etgani bu tadbirning ko‘lami va ahamiyatidan dalolat beradi. Asosiy e’tibor — O‘zbekistonda intellektual mulk tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy ishlanmalarni qo‘llab-quvvatlash, startap loyihalarni tijoratlashtirish va texnologiyalar transferini xalqaro standartlar asosida yo‘lga qo‘yishga qaratilgan.
Tadbir doirasida patentlashning ichki va xalqaro tartiblari, ixtirolarni himoya qilish strategiyalari, tezlashtirilgan ekspertiza jarayonlari, “prior art” izlanishlari va boshqa muhim masalalar muhokama qilinmoqda. Bularning barchasi bir maqsadga — ilmiy g‘oyalarni real iqtisodiy mahsulotga aylantirishga xizmat qiladi.
Mazkur seminar — “CLDP” va O‘zbekiston o‘rtasida shakllangan samarali hamkorlikning mantiqiy davomi. So‘nggi yillarda intellektual mulk siyosati, texnologiyalar transferi hamda ixtirolarni tijoratlashtirish borasida o‘tkazilgan o‘quv-seminarlar natijasida mutaxassislar yangi bilim va tajriba orttirdilar.
Ushbu seminar ushbu sa’y-harakatlarning yangi bosqichi bo‘lib, unda nafaqat nazariy bilimlar, balki amaliy keys-stadi, real tajribalar va xalqaro ekspertlarning maslahatlari asosida ishtirokchilar malakalarini oshirmoqda.
Intellektual mulk — bu faqat huquqiy tushuncha emas. U  iqtisodiyotning yangi yo‘nalishlarini belgilovchi kuch, milliy innovatsion tizimning tayanchi va kelajak sarmoyasidir. Bugungi dunyoda “kim tezroq patent oldi — o‘sha g‘olib” tamoyili tobora kuchayib bormoqda. Ayniqsa, xalqaro bozorga chiqishni maqsad qilgan olimlar uchun bu masala hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi. Shu bois, seminarda ixtirochilar, startapchilar va ilmiy xodimlarga intellektual mulkni qanday himoya qilish, uni qanday tijoratlashtirish, qanday qilib global miqyosda tan olish mumkinligi bo‘yicha amaliy bilimlar berildi. AQSh va boshqa rivojlangan mamlakatlarning patent tizimi misolida o‘rganilayotgan bu tajribalar, shubhasiz, o‘zbek innovatorlari uchun foydali bo‘ladi, -deydi AQSh Kornell universiteti professori Richard Kaxun.

Новости 22.09.2025 2
Сегодня мы живём в эпоху стремительного развития науки и технологий. Инновации становятся не только важнейшим фактором социального прогресса, но и главным критерием экономической конкурентоспособности. Особенно актуальными становятся вопросы интеллектуальной собственности, изобретений и их защиты. Ведь если сегодня автор идеи не защитит своё право, завтра он может не найти её на рынке.
С целью поиска решений столь актуальных проблем и определения эффективных направлений на основе международного опыта в Агентстве по инновационному развитию состоялся семинар на тему «Международные патентные стратегии и управление инвестициями». Мероприятие организовано Агентством по инновационному развитию совместно с Программой развития торгового права (CLDP) Министерства торговли США.
Широкое участие представителей государственных органов, вузов и научно-исследовательских учреждений, специалистов частного сектора, а также международных экспертов свидетельствует о масштабе и значимости данного мероприятия. Основное внимание уделено дальнейшему совершенствованию системы интеллектуальной собственности в Узбекистане, поддержке научных разработок, коммерциализации стартап-проектов и организации трансфера технологий в соответствии с международными стандартами.
В рамках семинара обсуждались ключевые вопросы: национальные и международные процедуры патентования, стратегии защиты изобретений, ускоренные процессы экспертизы, поиск «prior art» и другие важные аспекты. Все эти усилия направлены на одну цель — превращение научных идей в реальные экономические продукты.
Данный семинар стал логическим продолжением эффективного сотрудничества между CLDP и Узбекистаном. В последние годы в рамках семинаров и тренингов по вопросам политики в сфере интеллектуальной собственности, трансфера технологий и коммерциализации изобретений специалисты получили новые знания и ценный опыт.
Нынешний семинар стал новым этапом этой работы: наряду с теоретическими знаниями участники получили практические кейс-стади, реальные примеры и рекомендации международных экспертов, что способствует повышению их квалификации.
Интеллектуальная собственность — это не просто юридическое понятие. Это движущая сила, определяющая новые направления экономики, опора национальной инновационной системы и инвестиция в будущее. В современном мире принцип «кто первым получил патент — тот и победил» приобретает всё большее значение. Особенно это актуально для учёных, ставящих цель выйти на международный рынок. Именно поэтому на семинаре изобретателям, стартаперам и научным сотрудникам были даны практические знания о том, как защитить интеллектуальную собственность, как её коммерциализировать и как добиться глобального признания. Изучение опыта патентных систем США и других развитых стран, безусловно, принесёт пользу узбекским инноваторам, — отметил профессор Корнельского университета (США) Ричард Кэхун.